je pod zaštitom UNESKA od 2016. godine i proglašen je nacionalnim kulturnim dobrom.
Na Grčkom groblju u Hrtima nalazi se 79 nadgrobnih spomenika - stećaka i to 37 na gornjem i 44 na donjem groblju, od kojih je ukrašeno ukupno 18 kamenih monolitnih ploča. Na 18 spomenika nalaze se raznoliki motivi: krst upisan u krug, predstave mača, heraldički motivi – štit sa grbom, jelen, bordure od valovite linije s rozetama ili u vidu užeta.
„Ovaj lokalitet je značajan jer su stećci jedinstveni po svom reljefu, odnosno ukrasima koji se nalaze na samim spomenicima. Ovo je jedan od tri lokaliteta koji se nalaze pod zaštitom UNESKA, koji se nalaze u Srbiji. Zanimljivo je da u celoj limskoj dolini ima preko 40 ovakvih mesta na kojima se nalaze stara srednjevekovna groblja, a ovo u Hrtima je jedno od najznamenitijih, jer se veliki broj stećaka nalazi na jednom mestu i te reljefne strukture koje su na nadgrobnim spomenicima su jedinstvene, jer takve ne postoje ni na jednom drugom mestu”, kazao je za Glas zapadne Srbije direktor TO Prijepolje Petar Vasiljević.
Nažalost, ovaj lokalitet i pored toga što je pod zaštitom UNESKA, nema poseban tretman, jer nad njim još uvek nije određen upravljač, pa je ovaj jedinstveni arheološki dragulj sačuvan samo zahvaljujući meštanima ovog kraja koji kose i čiste teren oko stećaka, a od prošle godine u to je uključeno i JKP „Lim”.
Foto: GZS
TO Prijepolje aktivno promoviše ovaj lokalitet jer ga je prepoznala kao potencijalnu turističku destinaciju u koju posetioci u poslednjih nekoliko godina sve češće svraćaju.
„U planu nam je da u neposrednoj blizini stećaka postavimo i turistički mobilijar, klupe i stolove sa nadstrešnicama kako bi svi posetioci mogli da odahnu i provedu više vremena na samom lokalitetu”, istakao je Vasiljević.
Direktor TO Prijepolje Petar Vasiljević, foto: GZS
Prošle godine je u neposrednoj blizini ovog arheološkog nalazišta urađena i kvalitetna saobraćajnica, što dodatno povećava mogućnost obilaska ovog jedinstvenog mesta, a meštani ovog kraja sve češće razmišljaju o otvaranju svojih domaćinstava za turiste i prolaznike.
„Kako prođe koji kilometar asfaltnog puta ljudi automatski počinju da se više interesuju za razvoj turizma, uređuju svoje parcele, dodatno ulažu u sopstveni kapital, u smeštajne kapacitete ili proširuju već postojeće, prave dodatne sadržaje i to sve podstiče generalno razvoj turizma ovde i čini naš turistički proizvod dosta bogatijim i sve njih uključuje u turističku privredu koja je zapravo najperspektivnija grana što se tiče razvoja opštine Prijepolje”, naglasio je Vasiljević.
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.