Predsednik SOČ-a Aleksandar Vinić kazao je da školska godina neće početi 17.2. i da će nastaviti proteste, a zahteve uspostaviti novoj Vladi. Vinić je najpre izlazeći na konferenciju za štampu pitao da li idemo u direktan prenos N1, kada su mu reporteri ove televizije potvrdno odgoorili, zamolio je da ga svi sačekaju desetak minuta da se spremi, a nakon toga je otvorio konferenciju za štampu:
„Najvažniji zaključci su da je dogovoreno da sva udruženja nastupaju zajedno sa zajedničkim zahtevima koje smo postavili pred Vladu RS. Kada kažem pred Vladu, mislim pre svega na Vladu koja će biti izabrana, novoformiranu Vladu zato što u ovom trenutku imamo Vladu u tehničkom mandatu koja nema kapacitet da odgovara na ove naše zahteve. Prvi i osnovni zahtev je da se ispune svi zahtevi koji će dovesti do prekida studentskih protesta, zatim tražimo da nam se garantuje bezbednost svima nama koji smo u vaspitno-obrazovnom procesu, takođe tražimo da se ispoštuju obaveze koje su preuzete protokolom iz 2023. godine i tražimo pokretanje procedure za izmenu Zakona kojom će se prosvetnim radnicima vratiti pravo na štrajk potpunom obustavom rada”, rekao je Aleksandar Vinić ispred novoformirane Asocijacije škola u štrajku.
Prema njegovim rečima u ovom trenutku nešto više od 400 škola je u nekom obliku štrajka. „Prema podacima Asocijacije prošle nedelje je više od 8 500 ljudi bilo u obustavi nastave, a 5 500 je držalo časove u zakonskom štrajku”, kaže Vinić.
On navodi da u Moravičkom okrugu od 25 škola, 23 je bilo u obustavi nastave a da se u dve škole u Čačku radile na 30 minuta (u Zablaću i Preljini), dok u Lučanima 4 škole rade na 30 minuta.
Usledila su pitanja novinara na koje je Vinić odgovarao polovično:
Novinar Marija Nikitović - Kada kažete da su škole pristupile Asocijaciji, da li to znači da su nastavnička veća tih škola pristupila Asocijaciji ili pojedinci iz škola, znači ako je to 400 škola, jesu li to 400 nastavničkih škola donela odluku?
Vinić: U pitanju su kolektivi tih škola, znači ne pojedinačno, već kolektivi škola su većinom, svojim odlukama donosili, većinom članova donosili odluku o pristupu Asocijaciji. Taj broj se svakodnevno povećava, sve veći broj škola se javlja, pridružuju se ovim našim zahtevima i masovnost je nešto što je očigledno u ovom trenutku i smatramo da je neophodno u što kraćem roku da reaguju na to što mi tražimo.
Novinar Marija Nnikitović - Možemo li ponoviti još jednom te zahteve studenata koje vi podržavate, dakle nadležni kažu da su njihovi uslovi ispunjeni, vi zahtevate da se ti uslovi ispune, podržavate ih, dakle možemo li da ponovimo još jednom, šta zahtevaju studenti a vi se slažete?
Vinić - Sve to može da se sažme u jednu rečenicu, a to je da institucije konačno počnu da rade svoj posao, da se zna ko je za šta odgovoran. Sve je to krenulo sa pričom sa nemilim događajem u Novom Sadu, dakle mora da se zna tačno ko je odgovoran za šta i to nije jedini slučaj. Dakle tražimo, kao što sam rekao da sve institucije stvarno krenu da rade svoj posao i da mi kao građani ove države možemo da verujemo institucijama, da imamo zaštitu i budemo bezbedni.
Novinar Vladimir Nikitović - Da li roditelji treba da se plaše da će godina biti obnovljena, ako se nastavi ova pat pozicija?
Vinić: Moja poruka roditelja je da će ova školska godina biti završena. Mi ćemo naći način da sve ovo što je izgubljeno bude nadoknađeno, propustićemo neke lekcije u ovom trenutku, to da, ali ono što je najvažnije je da mi toj deci obezbedimo pravnu državu i normalno okruženje u kojem će da žive.
Novinar Branko Lukić - Prošle sedmice je aktiv direktora srednjih škola u Čačku doneo načelni plan naknade propuštenih nastavnih dana u januaru. Tim planom recimno Gimnazija je planirala da će učenici ići I 17. februara u školu iako je taj dan neradan zbog državnog praznika Sretenje, da li to znači da u narednim danima možemo očekivati nastavak školske godine u Čačku ili je taj plan donet pro forme kako ne bi došlo do umanjenja plata?
Vinić: Kada je u pitanju plan nadoknade svaka škola donosi svoj plan nadoknade u zavisnosti od toga koliko je časova u toj školi izgubljeno. Da li će taj plan nadoknade biti realizovan sad odmah ili ne, to zavisi od trenutka kada će se štrajk završiti. Što se nas u Čačku tiče štrajk prosvetnih radnika I dalje traje, znači mi smo u obustavi rada do ispunjenja zahteva, tako da kada je u pitanju 17. to je nešto što ja ne mogu u ovom trenutku da vam kažem.
Novinar Branko Lukić - Šta država treba da uradi da bi vama i učenicima garantovala bezbednost, što je jedan od vaših zahteva?
Vinić: Kada je u pitanju garantovanje bezbednosti svima nama koji imaju veze sa školom, konkretno radi se o tome da institucije krenu da rade svoj posao. Mi imamo ovde u Čačku slučaj, nemio događaj, napad na porodicu profesora Matijevića, koji još uvek nije rasvetljen i još uvek javno tužilaštvo nije se oglasilo tim povodom iako smo se pre sedam dana obratili sa zahtevom da nam se što pre obrate. Mi smo za sutra planirali protestni skup ispred gimnazije nakon koga ćemo napraviti protestnu šetnju do policijske uprave I do javnog tužilaštva I ponovo ćemo predati zahteve ovim institucijama da predizmu konkretne korake u rešavanju tog slučaja. To nije jedini takav slučaj, ima ih dosta u Srbiji gde je ugrožena bezbednost kako učenika tako I nastavnika, profesora. Samo oštro I brzo sankcionisanje takvih slučajeva će sprečiti I preduprediti buduće slučajeve nasilja u školama.
Novinar Vesna Bjelić - Da li ste imali neke pretnje od strane direktora ili rukovodstva škola
Vinić - Meni nije poznato da je bilo kome prećeno od strane direktora, konstatovaću da mi imamo korektnu saradnju sa našim direktorima bar kad je Čačak u pitanju tako da tu informaciju ne mogu da potvrdim.
Novinar Vukica Lazović - Da li je to vaše udruženje neformalno, da li ste registrovani, potrebno vam je 12 000 potpisa da bi bili reprezentativni?
Vinić - Asocijacija škola u štrajku je neformalno udruženje, mi okupljamo prosvetne radnike bilo da su oni članovi sindikata ili ne, u ovom trenutku ne postoji namera da to preraste u formalno udruženje ili sindikat, to ne. Ideja nam je da okupimo sve ljude koji su u ovom trenutku u štrajku I da masovnošću ukažemo ljudima koji donose odluke da neke stvari moraju da se menjaju.
Novinar Vukica Lazović: Vi kao neformalno udruženje podneli ste zahteve Vladi, ali ne ovoj u tehničkom mandatu, već sledećoj koja će biti izabrana, to znači da će se štrajk odužiti, Zakon o prosveti kaže da vi imate pravo na štrajk, ali ne i na potpunu obustavu rada.
Vinić - Mi smo svesni činjenice da smo obustavom rada izašli iz okvira zakona ove države, ali jedino na žalost u današnjem društvu i situaciji jedino kršenjem zakona možete naterati nadležne da počnu da poštuju zakone.
Novinar Vukica Lazović: Mislite li da je to normalno da tražite od drugih da rade po zakonu i da institucije odrađuju svoj posao kako treba a da za vas to ne važi?
Vinić - Nažalost prinuđeni smo na to, zato što smo mi jedna od retkih zemalaj u Evropi I svetu gde postoji minimum procesa rada, to je nešto što nije civilizacijska tekovina, svaka normalna država ima zakon o štrajku koji svakom zaposlenom omogućava obustavu rada.
Novinar Vukica Lazović: Pa zar nije to malo kontradiktorno?
Vinić - To su vaše reči.
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.