u 17 obrazovnih ustanova se delimično organizuje nastava dok pet škola radi normalno.
Zanimljivo je da kada je odnos prema štrajku u pitanju, vlada totalno šarenilo i sve više je onih prosvetara koji žele da rade, dok se štrajkački korpus kruni opterećen politikanstvom i zahtevima političke prirode. Za sada je razlog za štrajk plata koja se u proseku u prosveti kreće oko 94 000 dinara, na šta je Vlada ponudila još 12 odsto što bi dostiglo cifru od 100 000 dinara po zaposlenom prosvetnom radniku, dok bi za nenastavno osoblje to povećanje iznosilo osam odsto. Sindikat je nezadovoljan takvom ponudom i traži da se izjednače povećanja nastavnom i nenastavnom osoblju.
Politikanstvo ušlo u škole
Nažalost, sve više je učitelja i nastavnika koji se bave ogoljenom politikom, agitujući za stranke vlasti ili opozicije. Međutim, najrapidniji primer je učiteljica Vesna Jerotijević koja je pre neko veče na televiziji N1 raspirivala priču o štrajku i sve bi to bilo u redu da ona nije u ogoljenoj politici, odnosno da nije odbornik opozicione političke grupacije, a pre toga bila je aktivni sindikalac u SOČ-u i portparol ovog Sindikata prosvetih radnika. Njeni politički protivnici kažu da je zloupotrebeila tu funkciju kako bi se politički profilisala, nakon čega je i avanzovala na proteklim političkim izborima.
„Smatram da prosvetni radnici mogu da se bave politikom ali ne mogu davati bilo kakve izjave koje se tiču sindikalne borbe radnika”, kaže Vladimir Adžić nekadašnji dugogodišnji predsednik SOČ-a.
Međutim, pre neko veče upravo ova učiteljica koja je politički aktivista i odbornik, davala je takve procene tumačenja današnjeg sindikalnog štrajka.
I to se može uzeti kao reper, naravno da ona nije jedina jer se u tim redovima krije dosta sličnih i politički orjentisanih sindikalaca.
Roditelji nezadovoljni štrajkovima, traže da se ukinu viber grupe
Naravno da su žrtve, neko preko čijih leđa se sve ovo lomi, roditelji i njihova deca koji su sve više besni na prosvetare koji svako malo štrajkuju. Ima, naravno i onih roditelja koji ih podržavaju ali iza toga, uglavnom stoje politički motivi. Sa druge strane direktori škola imaju ogromni problem, mnogi ne mogu da se suprostave sindikalcima jer im preti odmazda pogotovu kada dođe dan reizbora a druga stvar, svaki razredni starešina formirao je viber grupu preko koje komunicira sa roditeljima dece. Upravo preko njih obaveštavaju, bez znanja direktora da li deca da dođu ili ne dođu u školu, što je aspurd.
„Ja sam šokirana kada mi na viber stigne poruka da moje dete danas ne ide u školu a da će današnji dan morati da nadoknadi i nekom radnom subotom. Ja sam pitala te prosvetne radnike, šta ako sam ja planirala da te subote odem sa decom na neki davno planirani događaj a onda mi učiteljica ili učitelj saopšti da će baš na taj dan deca nadoknađivati njihov štajk. Smatram da je to apsloutno bezobrazno i neodgovorno”, kaže majka dva učenika u osnovnoj školi.
Inače, evo kolike su plate prosvetnih radnika. Na primer, nastavnik sa 24 godine radnog staža i koji ima razredno starešinstvo ima 97 700 dinara platu. Učitelj ili nastavnik sa 35 godina radnog staža ima 130 000 dinara. Što se tiče mlađeg kadra, oni koji imaju 11 godina radnog staža imaju oko 90 000 dinara mesečni dohodak. Domar škole pred penziju 48 000 dinara. Direktor škole sa oko tri decenije radnog staža 119 000 dinara.
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.