na kojoj je između ostalih bilo reči podrške o gajenju, uvozu i izvozu govedi sistema „Krava tele”.
Održana prva panel diskusija održive poljoprivrede u Kaoni, foto: 4N Studio
Cilj ove panel diskusije je razvoj poljoprivrede i da se na livadama i pašnjacima sa obe strane planine Jelice zašarene goveda, te da se popred mlečnog pređe i na mesno govedarstvo.
Više od 80 domaćina čačanskih sela prijavilo se za prvu panel diskusiju održive poljoprivrede koja je akcenat bacila na sistem „krava tele” o čemu su govorili kako poljopivrednici, tako i oni koji se bave agrobiznisom.
Prilog o prvoj panel diskusiji održive poljoprivrede emitovan u emisiji „Jutro” na Prvoj televiziji
„Plan je da iskoristimo ove naše planinske delove planine Jelice i ruralni deo Srbije da ošarenimo sa našim budućim sistemom „krava tele” koje bi nabavili I uzgajali na tradicionalan način. Ovo je neki vid da poljoprivrednik proizvodi na svom gazdinstvu, a kupci da pronađu iz bilo kog dela zemlje, te da dođu na samo gazdinstvo. Ideja je da dođu na farmu direktno da se uvere o načinu proizvodnje i bezbednosti hrane. Najvažnija je bezbednost hrane koja će se širiti dalje”, rekao je Goran Bojović „Najdomaćin Srbije u stočarstvu za 2023. godinu” i direktor zadruge „Moravka” iz čačanskog sela Brezovice.
Goran Bojović „Najdomaćin Srbije u stočarstvu za 2023. godinu” i direktor zadruge „Moravka” iz čačanskog sela Brezovice, foto: 4N Studio
Na panel diskusiji bilo je reči o raznovrsnosti poljoprivredne proizvodnje i subvencija koji će doneti bolju perspektivu i povećati resurse u poljoprivredi.
Dušan Ivanović, predsednik Upravnog odbora LAG „Dragačevo – Jelica – Zapadna Morava”, foto: 4N Studio
„Moramo imati u vidu da voćarstvo doživljava krizni period, da se ne može živeti od jedne vrste proizvodnje, da li je to malčina, da li je kupina, tako da ljudi sve više razmišljaju o stočarstvu kao jednoj od osnovnih grana poljoprivrede”, kazao je Dušan Ivanović, predsednik Upravnog odbora LAG „Dragačevo – Jelica – Zapadna Morava”.
Prema njihovim rečima održiva poljoprivreda je zapravo budućnost sela.
Slobodan Čamakić, registracija i kontrola prerade mesa, foto: 4N Studio
„Gotvo proizvod definitivno nije bauk, čak potrebno je da mi koristimo znanja zemalja koje su već prošle kroz ceo proces realizacije ovakvih vidova malih proizvođača, kao što su Italija, Španija, Grčka”, zaključio je Slobodan Čamakić, registracija i kontrola prerade mesa.
Dakle, važnost edukacije o održivoj poljoprivredi je od neprocenjive važnosti, a sledeća panel diskusija vrlo brzo biće organizovana u nekom od čačanskih sela sa druge strane planine Jelice.
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.