Prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali istakao je da se ovim vanrednim povećanjem cena radnog sata povećava sa 308 na 337 dinara, kao i da će od januara 2026. godine uslediti redovno povećanje minimalca za 10,1 odsto.
„Mi smo u januaru ove godine imali redovno povećanje minimalne zarade od 13,7 odsto, sada smo dogovorili vanredno povećanje od 9,4 odsto, a ako se dogovorimo i sprovedemo redovno povećanje od 1. januara 2026. godine od 10,1 odsto na 550 evra, to je kumulativno povećanje minimalne zarade od 37 odsto za samo 12 meseci”, rekao je Mali posle sednice SES.
Kako bi država izašla u susret poslodavcima i rasteretila njihovo poslovanje, Mali je najavio i povećanje neoporezivog dela dohotka sa 28.423 dinara na 34.221 dinar.
„Time se ukupno opterećenje zarada smanjuje na 59,7 odsto, dok opterećenje na minimalnu zaradu ostaje 55,6 odsto”, rekao je Mali i dodao da je to veoma važno jer je cilj da se nastavi otvaranje fabrika i dalje zapošljavanje građana.
Prema njegovim rečima, ako se ispoštuje planirana dinamika, minimalna zarada od 1. januara 2026. godine dostići će iznos od 550 evra. Ministar je podsetio i da povećanje minimalne zarade utiče na povećanje prosečne zarade, koja je u aprilu iznosila 932 evra, a do kraja godine će dostići 1.000 evra.
„Cilj nam je da do kraja 2027. prosečna zarada bude 1.400 evra. To je velika promena u veličini naše ekonomije, visini plata, broju zaposlenih, u perspektivi koja je pred nama i našom decom”, izjavio je Mali.
Broj minimalnih zarada opao šest puta
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski izjavila je da je odluka o vanrednom povećanju minimalca doneta na osnovu detaljne analize potreba radnika, potrošačke korpe, kao i opredeljenja Vlade Srbije da unapređuje životni standard i socijalnu sigurnost svih građana: - Pre 12 godina, broj zaposlenih koji su primali minimalnu zaradu bio je šest puta veći nego danas. Sada ih je oko 90.000, a naš cilj je da poboljšamo njihov životni standard i uslove rada, prateći trendove na tržištu.
Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković kaže da je većina poslodavaca pristala na povećanje minimalca jer će dobiti i određene olakšice.
„Dogovoreno je da se za isti procenat povećanja minimalca u januaru od 10,1 odsto poveća i neoporezivi deo zarade. To znači da od januara neoporezivi deo zarade bude 34.200, umesto sadašnjih 28.700 dinara”, kaže Atanacković i dodaje da je sledeći sastanak radne grupe SES zakazan za 18. avgust, kada će se raspravaljati o povećanju minimalca za 2026.
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Zoran Mihajlović ističe za Kurir da je vanredno povećanje minimalne zarade za 9,4 odsto od oktobra prihvatljivo za njegov sindikat, s tim što smatra da je ono moglo uslediti nekoliko meseci ranije.
„Tražićemo da od januara 2026. povećanje minimalca bude veće od 10,1 odsto, koliko predlaže Vlada Srbije. Naše službe rade na tome i mi ćemo u avgustu izaći s konkretnim predlogom”, kaže Mihajlović, koji ističe da će SSSS insistirati da na tome da procenat povećanja minimalne zarade prate sve zarade u Srbiji.
Kurir / GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.