U Užicu su učenici starijih razreda osnovne škole "Slobodan Sekulić" realizovali dve volonterske akcije merenja ugljeničnog otiska 9. i 11. aprila, podaci su obrađeni i sačinjen je detaljni izveštaj. Voditeljke radionica su bile profesorke biologije Mileva Rogić i Aleksandra Popović.
Prva volonterska akcija je realizovana anketiranjem meštana Mesne zajednice Krčagovo, obradom i analizom podataka sa anketnih listova i izvođenjem zaključaka o uticaju na ugljenični otisak. U akciji je učestvovalo 18 učenika osmog razreda, 11 devojčica i 7 dečaka.
Krčagovo je površinski najveća mesna zajednica u gradu. Najveći izvori zagađivanja su intezivan saobraćaj, fabrika Prvi partizan i ložišta. U zgradama je centralno grejanje na mazut, a domaćinstva se greju na gas, drva i ugalj. Ima dosta zelenih površina, jer je MZ na periferiji grada, ali je ipak smog veoma često prisutan u vazduhu. Anketirano je 35 porodica o navikama u ishrani, stanovanju, transportu i kupovini. Prema prosečnom broju bodova na anketnim listićima, navike stanovnika MZ Krčagovo su u velikom procentu ekološki prihvatljive.
Druga volonterska akcija je realizovana praćenjem inteziteta saobraćaja glavnom saobraćajnicom u Mesnoj zajednici Krčagovo, beleženjem broja automobila koji prosečno prođu u toku jednog minuta i prosečnog broja putnika u automobilu. Urađeno je 7 merenja u pravcu ka gradu i 5 merenja iz grada.
U drugoj volonterskoj akciji je učestvovalo 18 učenika osmog razreda, 11 devojčica i 7 dečaka. Učenici su bili zainteresovani za rad, razgovarali su sa meštanima, objašnjavali u kakvom projektu učestvuju i šta istražuju. Merenje ugljeničnog otiska je nešto novo i izazovno. Učesnici su shvatili koliko je naša planeta u ,,problemu“ a i mi sa njom.
U Čajetini i na Zlatiboru su 9. i 15. aprila realizovane dve volonterske akcije merenja ugljeničnog otiska sa učenicima starijih razreda osnovne škole "Dimitrije Tucović" u Čajetini i u izdvojenom odeljenju na Zlatiboru. Voditelj radionica je bila profesorka biologije Snežana Tučić.
U Čajetini, na prvoj radionici je učestvovalo 17 učenika ( 4 dečaka i 13 devojčica) i korisnici Dnevnog boravka za decu sa smetnjama u razvoju "Zračak" (1 dečak i 2 devojčice). Učenici su pratili saobraćaj na raskrsnici kod česme, u centru Čajetine, u pravcu Zlatibora, u pravcu Užica i u pravcu škole. Merili su koliko automobila prosečno prođe u toku jednog minuta i koliko prosečno ima putnika u automobilu. Da bi se detaljnije upoznali sa ekološkim navikama prosečnog stanovnika Čajetine i Zlatibora učenici su podelili anketne listove svojim drugarima, porodici, komšijama.
Na drugoj radionici, na Zlatiboru, učestvovalo je 16 učenika ( 4 dečaka i 12 devojčica). Učenici su pratili saobraćaj na raskrsnici kod hotela Olimp na Zlatiboru. Analizirane su ankete i saobraćaj na raskrsnicama na Zlatiboru i u Čajetini i upoređeni su rezultati.
S obzirom da je više automobila bilo na Zlatiboru, na kraju, kada su upoređeni rezultati anketa ispostavlja se da je skoro isti rezultat, odnosno da nam jedna planeta nije dovoljna da zadovoljimo sve naše potrebe. Kada su rezultati ubačeni u ugljenični kalkulator, zaključak je da emitujemo više CO2 nego što bi trebalo. Pošto imamo samo jednu planetu Zemlju na raspolaganju, moraćemo da menjamo svoje ekološke navike.
Evaluacija radionica je urađena nakon što su realizovane obe radionice, a zaključak je da su učenici rado anketirali svoje drugare, porodicu, komšije - stanovnike Čajetine i Zlatibora, kako bi uporedili njihove ekološke i ugljenične otiske. Zanimljivo je bilo i praćenje saobraćaja na raskrsnicama na Zlatiboru i u Čajetini, kako bi se videlo ko se ekološki bolje ponaša. U akciju brojanja automobila i putnika u Čajetini su bili uklučeni korisnici Dnevnog boravka za decu sa smetnjama u razvoju "Zračak", kojima je bilo zanimljivije da što više automobila prođe, ali su shvatili su da je bolje da što manje vozimo automobile, a da u automobilu bude više putnika, da treba da koristimo javni prevoz, a najbolje da vozimo bicikl i pešačimo.
Realizacijom volonterskih radionica merenja ugljeničnog otiska, završen je edukativni program u okviru projekta Zelena inicijativa za lokalnu zajednicu
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.