održanoj 26. decembra komentarišući kombinaciju političara i novinara Stojana Markovića vlasnika i urednika čačanskog tabloida Ozon press.
,,To je stvar koja je strogo zabranjena! Novinar koji je politički angažovan ne može da ima status novinara. O tome se pričalo i ranije i mi kao Savet za štampu ne možemo preći preko toga" kazala je Skroza na sednici Komisije.
Stojan Marković je istovremeno novinar, vlasnik medija, urednik, odbornik i šef odborničke grupe u Skupštini grada Čačka. U sličnom statusu je i novinarka Markovićevog Ozon radija Mila Tomić koja je takođe prešla u političke vode , odbornik je i član odborničke grupe gde jo je opet šef Stojan Marković. U skupštinu ih je uveo Pavle Jeelsijević koji je bio nosilac liste Probudimo Čačak. Kombinacijom društvenih mreža, (zlo)upotrebom medija i populističkim pričama dobili su deset mandata, i time postali treća politička grupacija po snazi u lokalnom parlamentu. Marković se u kampanji nije oglašavao, neki smatraju zbog njegove ni malo pohvalne političke biografije iz prošlosti i svestan svog rejtinga u narodu zbog brojnih afera koje su ga pratile skrivao se iza Jelesijevića koji je nov na političkoj sceni.
Ozon mediju izrečena je mera Kršenje Kodeksa novinara Srbije jer je zloupotrebio instituciju komentara gde je najprizemnijim uvredama i neistinama izvređao Draganu Ćendić, dovodeći je u tešku psihičku i porodičnu situaciju. Za odluku da je Ozon prekršio Kodeks glasalo je 10 od 11 članova Komisije.
Protiv ovog medija i urednika Nebojše Jovanovića zbog uvreda i progona pokrenut je i sudski spor u Višem sudu u Beogradu.
TUŽBE JEDINI NAČIN BORBE PROTIV NASILJA I UVREDA, ODŠTETE SE KREĆU PREKO 1000 EVRA
Čačanski pravnik Miloš Mihailović smatra da protiv ovakvog diskriminatorskog odnosa postoje pravna sredstva pokretanjem postupka u Višem sudu .
„Najpre bih istakao da iako je Ustavom Republike Srbije zajemčena sloboda mišljenja i izražavanja, ipak iste nisu apsolutne, već podležu određenim ograničenjima. Iskazivanje mišljenja u bilo kom vidu medijske komunikacije, uključujući i objavljivanje uvredljivih komentara, na koji način se mogu povrediti prava ličnosti i to dostojanstvo, čast, ugled i pijetet. S tim u vezi, Zakonom o javnom informisanju i medijima, Zakonom o obligacionim odnosima, kao i drugim propisima koji uređuju predmetnu oblast, propisano je da svako lice kome je objavljivanjem uvredljivih i ponižavajućih komentara povređeno pravo ličnosti, svoju zaštitu može ostvariti pred nadležnim sudom i to podnošenjem tužbe koja bi bila usmerena protiv medija, internet portala ili bilo kog drugog glasila, koji su takve komentare dozvolili i na samom kraju objavili na svom glasilu. Ovo iz razloga što svaki medij ima tehničkih mogućnosti da izvrši selekciju anonimnih komentara, odnosno da donese odluku koji će komentari biti objavljeni, a koji neće.”, kaže poznati čačanski advokat Miloš Mihailović koji je uspešno vodio više sporova iz ove oblasti.
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.