Drugi srpski ustanak u narodu poznat kao Takovski ustanak, bio je prekretnica u oslobađanju od turske viševekovne potlačenosti srpskog naroda.
Ovaj značajan datum za naš narod obeležava se tradicionalno na znamenitom mestu „Takovski grm”, memorijalnom kompleksu posvećenom događajima iz 1815. godine gde su poštu slavnim ustanicima odali brojni državnici i delegacije. Senima slavnim ustanicima poklonio se i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je na ovom slavnom mestu bio dva puta.
Evo koji su još državnici bili pod takovskim grmom:
- 2005. godine vence su položili premijer Vojislav Koštunica i Patrijarh SPC Pavle
- 2010. na ustaničko spomen obeležje u Takovu, senima ustanika poklonili su se predsednik Boris Tadić i Patrijarh Irinej
- 2015. u memeorijalni kompleks „Takovski grm” na državnu ceremoniju došli su predsednik Srbije Tomislav Nikolić, premijer Aleksandar Vučić i Patrijarh Irinej
- 2020. državnoj ceremoniji prisustvovao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je tom prilikom uručio vojnie zastave povodom formiranja 72. brigade za specijalne operacije i 63. padobranske brigade.
„Ove zastave su simbol slobode i nezavisnosti, časti i obraza Srbije. Ove zastave nikada ne smeju da padnu neprijatelju u ruke. Vi ste u tim zastavama dobili zalog, obavezu ali i opomenu za sve da dok je tih zastava, dok su one uzdignute - dotle i Srbija postoji”, poručio je tada predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Inače narod ovog kraja uvek je obeležavao ovaj značajan datum i okupljao se pod takovskim grmom, a vladari iz dinastije Obrenović imali su posebno poštovanje za ovaj kraj i često su dolazili u Takovo. Knez Mihailo u Takovu je boravio avgusta meseca 1865. godine. Došavši preko Rudnika, gde je imao priliku da među prvima vidi tek otkrivenu ploču Septimija Severa, srpski knez je prenoćio u Gornjem Milanovcu, a zatim se uputio u Takovo, prostor gde je njegov otac pola veka ranije podigao Drugi srpski ustanak. Primetivši da se starom grmu usled tereta vremena približava kraj, tadašnji srpski vladar odlučio je da „osvešta“ novi, mlađi grm, inače 18 metara udaljen od ustaničkog, i proglasi ga naslednikom postojećeg. Istovremeno, pokolenju je ostavio u amanet da dokle god je srpske države, u ovom mestu postoji i lista jedan hrast kao simbol nacionalnog postojanja. U želji da se ovaj kraj što bolje zaštiti i sveobuhvatno unapredi, Mihailo je otkupio zemljište oko stoletnih hrastova od privatnih vlasnika i pretvorio ga u javno dobro. U spomen na ovaj plemeniti gest mesno stanovništvo je čitav prostor nazvao „Kneževe livade“.
Sledeći vladar koji je pohodio Takovo je kralj Milan. Prilikom svoje druge posete na Cveti 1883, javno se obavezao da će o svom trošku podići monumentalan spomenik u čast herojskog i svevremenog dela Miloša Obrenovića i njegovih ustanika.
I zaista, Spomenik pod grmom, visine pet metara, podignut je i otkriven 1887. godine.
Poslednji vladar dinastije Obrenović, kralj Aleksandar, tri puta je pohodio ove prostore 1889, 1893. i konačno 1901. godine.
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.