kao i ljudi sa teškim hroničnim bolestima, rekao je dr Dejan Filipović, specijalista urgentne medicine i načelnik Hitne pomoći Čačak.
„Izdvojio bih tri stanja. To su sunčanica, toplotna iscrpljenost i toplotni udar. Oni nastaju usled direktnog ili indirektnog dejstva sunčevih zraka i dejstva pregrejanog i toplog vazduha. Sunčanica je stanje koje nastaje kao posledica direktnog dejstva sunčevih zraka na glavu, odnosno vrat i potiljačnu regiju glave. Kod tih pacijenata se javljaju jaka glavobolja, mučnina, povraćanje, zujanje u ušima, vrtoglavica i suvakoža”, rekao je dr Filipović.
Dr Dejan Filipović, specijalista urgentne medicine i načelnik Hitne pomoći Čačak; Foto: GZS
Prema njegovim rečima, toplotni udar je jedno ozbiljno stanje koje se javlja kao posledica dejstva ne samo direktnih sunčevih zraka, već same toplote usled koje termoregulacioni centar čoveka nije u stanju da održi telesnu temperaturu u fiziološkim vrednostima.
„Tada dolazi do skoka telesne temperature koja može ići i preko 40 stepeni i koja je praćena jakom glavoboljom, mučninom, povraćanjem, vrtoglavicom. Ponekad prvi znak može biti i gubitak svesti. Naš organizam u tom momentu reaguje kompezatorno u smislu pada krvnog pritiska, dolazi do ubrzanog rada srca i ubrzanog disanja”, rekao je dr Filipović.
Ukoliko se posumnja da je neko pretrpeo sunčanicu, doktor kaže da tu osobu treba premestiti u hlad, po mogućstvu u hladnu i zamračenu prostoriju, a samu osobu treba rashladiti, najbolje tuširanjem.
„Ukoliko ne postoji mogućnost tuširanja, onda treba primeniti hladne obloge na glavu i potiljačni deo glave. Treba uneti adekvatnu količinu tečnosti i pratiti telesnu temperaturu. S druge strane, ukoliko se posumjna na toplotni udar, to je jedno ozbiljno stanje koje zahteva da se odmah pozove služba hitne medicinske pomoći. Ukoliko je služba nedostupna pacijenta treba prevesti u najbližu zdravstvenu ustanovu. Naravno, mere prve pomoći koje važe za sunčanicu važe i za toplotni udar”, istakao je dr Dejan Filipović.
Preporuke su da se u letnjim, izrazito toplim danima izbegava boravak na otvorenom u najtoplijem delu dana, od 10 do 18 časova i izbegavati težak fizički rad.
„Oni radnici koji moraju da rade u ovim vremenskim uslovima, preporuka je da ih obavljaju u ranim jutarnjim časovima, od četiri, pet sati ujutru do negde sedam, osam. Izbegavati unos alkohola, gaziranih pića, kofeina. Treba unositi adekvatne količine tečnosti, da se unosi laganija hrana, manjim i češćim obrocima. Pre svega tu je potrebna zaštita glave šeširima sa širokim obodom, kačketima. Ako postoji mogućnost klimatizovanih prostorija, da to budu optimalne temperature do 30 stepeni u toku dana, odnosno 24 stepena u toku noći”, zaključio je dr Dejan Filipović, načelnik Hitne pomoći čačanskog Doma zdravlja.
Glas zapadne Srbije
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.