„Berba je počela, a mi nemamo ukupno oko 40 odsto roda. Rani mrazevi i gradonosni oblaci su uzeli svoj danak i višestruko smanjili prinose. Prošle godine su otkupljivači birali i po krupnoći i po kvalitetu, ove godine uzimaju sve, samo da ima šljive. Kod većine je jako slabo rodila. Zbog sve češćih vremensikih neprilika razmišljam i da smanjim površine pod šljivom”, kaže voćar Đorđe Marković.
Posle svih klimatskih nepogoda koje su pogodile naše poljoprivrednike, bilo je očekivano da otkupne cene rastu, posebno jer je dosta vrsta voća deficitarno na tržištu.
„Kod šljive je situacija vrlo kritična zbog nekoliko mrazeva u periodu cvetanja. Prve cene sorte lepotica već dostižu 100 dinara po kilogramu, što pokazuje koliko je rod ugrožen i deficitaran”, kaže Miloš Vujsić, agroekonomista.
Prema njegovim rečima, malinari ove godine ne ističu cenu kao ključni problem, već brinu kako da uopšte proizvedu rod u ovakvim uslovima i strahuju za prinose i naredne sezone.
Problemi nisu zaobišli ni povrtare – visoke temperature iznad 35°C dovele su do uništavanja cvetova i smanjenog prinosa. Proizvodnja kornišona prošle godine već je bila ugrožena, a slični problemi se nastavljaju i kod drugih povrtarskih kultura.
„Čak i kod gajenja svetski priznatih hibrida, visoke temperature ozbiljno otežavaju oplodnju, što se direktno odražava na prinose i stabilnost proizvodnje“, upozorava Vujsić.
Glas zapadne Srbije/RINA
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.