Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN ! Danas je veliki praznik za vernike muslimanske veroispovesti , ne zaboravite da čestitate prijateljima !

30/03/2025
image-gallery-item
Islamski vernici proslavljaju Ramazanski bajram, jedan od dva najveća praznika u Islamu, posle jednomesečnog posta, a koji se završio jutarnjom molitvom, odnosno bajram namazom.

Ovogodišnji Ramazan trajao je do 29. marta, a već 30. muslimani proslavljaju jedan od dva najveća praznika – Ramazanski bajram.

Ramazanski bajram predstavlja prva tri dana meseca ševal. Ramazan je jedan od posebnih meseci u islamu. Jedna od pet osnovnih dužnosti svakog muslimana je i post koje se provodi u ovom mesecu. Tokom trideset dana ramazana muslimani moraju da se uzdržavaju od hrane, pića i polnog kontakta, i to od zore pa do zalaska sunca. Po isteku ovog meseca sledi mesec ševal. Prva tri dana tog meseca je jedan od dva praznika u Islamu, Ramazanski bajram (1., 2. i 3. dan u mesecu). Njime se obeležava kraj posta. Muslimani u Srbiji obično čestitaju Ramazanski bajram rečima: Bajram-šerif mubarek olsun!  Ramazanski bajram je raniji od dva zvanična praznika koji se slave unutar islama (drugi je Kurban-bajram). Ovaj verski praznik muslimani obeležavaju širom sveta jer označava kraj jednomesečnog posta Ramazana od zore do zalaska sunca. Ovaj praznik pada na prvi dan ševala u islamskom kalendaru; ovo nije uvek na isti gregorijanski dan, jer početak svakog lunarnog hidžretskog meseca varira u zavisnosti od toga kada lokalne religiozne vlasti vide novi mesec. Praznik je poznat pod raznim drugim imenima na različitim jezicima i zemljama širom sveta. Taj dan se naziva i Mali bajram, ili jednostavno Bajram.

Ramazanski bajram ima poseban namaz (islamska molitva) koji se sastoji od dva rekata (jedinice), koji se obično obavljaju na otvorenom polju ili u velikoj sali. Nakon namaza, muslimani slave Ramazanski bajram na različite načine, a hrana („bajramska kuhinja“) je centralna tema, koja takođe daje prazniku nadimak „slatki Bajram“ ili „šećerna gozba“.

Tradicionalni običaji

Tradicionalno, Ramazanski bajram počinje pri zalasku sunca u noći prvog viđenja polumeseca. Ako se Mesec ne uoči odmah nakon 29. dana prethodnog lunarnog meseca (bilo zato što oblaci zaklanjaju pogled ili zato što je zapadno nebo još uvek previše svetlo kada mesec pojavi), onda se praznik slavi sledećeg dana.

Ramazanski bajram slavi se jedan do tri dana, u zavisnosti od zemlje. Zabranjeno je postiti na dan Bajrama, a za ovaj dan je određena posebna molitva. Kao obavezan čin dobročinstva, novac se siromašnima dariva pre bajramske molitve.

Najstariji Kuran na Balkanu čuva se u džamiji na Hisardžiku u Prijepolju

Retko gde se može na jednom mestu videti istorijski presek i smena carstava, kao u okolini Prijepolja uz reku Mileševku gde se nalaze kulturno – istorijski spomenici iz srpskog srednjevekovnog i osmanskog perioda,

koji i dan danas stoje jedan uz drugi, a poštuju ih podjednako i srpski i bošnjački narod koji na ovim prostorima živi oslonjn jedan na drugog.

Smešten na brdu iznad manastira Mileševa, sedam kilometara udaljen od Prijepolja, nalazi se Hisardžik, jedna od najstarijih mahala na ovim prostorima, nad kojom dominira srednjevekovna tvrđava Mileševac u narodu poznatija kao Jeringrad.

„Postoji podatak da je na Jeringradu boravio sultan Mehmed Fatih, čuveni osvajač Konstantinopolja i da je zapravo iz ovog mesta slao preteća pisma Dubrovčanima, dakle odavde se spremao za pohod u Dubrovnik. Put koji vodi do manastira Mileševe se nekada zvao Carigradski drum ili Carska džada, to je bio glavni trgovački put koji je spajao Dubrovnik i Konstantinopolj, kasnije Istanbul i koji je bio od ogromnog značaja za tadašnje stanovništvo. U Hisardžiku i selu iznad, Kaćevu, postojalo je par mesta u kojima su bili konaci za trgovačke karavane”, kazao je za GZS imam hisrdžičke džamije Ensar ef. Beširović.

1743320085877

Najvažnije obeležje Hisardžika, osim srednjevekovne tvrđave Mileševac, svakako je i živopisna Mahmudova džamija u kojoj se nalazi najstariji Kuran na Balkanu, pisan rukom, izuzetnim stilom, koji svedoči o starosti ove svetinje.

„U ovoj džamiji se nalazi skriveni biser, a slobodno se može reći i dijamant, a to je taj stari Kuran, za koji se kaže da je star preko 400 godina. Posredstvom Muzeja u Prijepolju, 2005. godine je poslat na konzervaciju u Narodnu biblioteku u Beogradu, gde su stručnjaci to zaključili na osnovu vrste pergamenta, mastila i svih ostalih parametara. Samim tim što je Kuran pisan unutar Mahmudove džamije dolazimo do zaključka da je i sama džamija toliko stara. Nažalost ne postoji nikakav pisani dokument, osim zapisa čuvenog putopisca Evlije Čelebije koji je prolazio ovim prostorima 1660 – ih, da je on zatekao ovu džamiju ovde i to je najstariji dokument koji imamo vezano za starost ove džamije ”, rekao je Beširović.

U spisima osmanskog putopisca Evlije Čelebije pominje se i srednjevekovna tvrđava kao Jeringrad, Crna stena, Mileševac i Karahisar, pa otuda i naziv Hisardžik.

Svim sunarodnicima, prijateljima, vernicima i sugrađanima čestitamo  Ramazanski bajram, kazao je predsednik opštine Prijepolje Drago Popadić 

GZS

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika novinari

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.