од осам до 15 одсто, рекла је јуче премијерка Ана Брнабић.
Она је на конференцији за медије у влади рекла да ће далеко највеће повећање плата бити у здравству и то за медицинске сестре и техничаре од 15 одсто и лекаре од 10 одсто.
"Морамо да се боримо да задржимо наше медицинске раднике и техничаре, али и докторе и то континуираним повећањем њихових плата, које ће бити и пре краја године", казала је премијерка.
Истакла је да се држава бори против њиховог одласка и тако што улаже милијарду евра у здравствену инфраструктуру у клиничке центре, болнице и друго.
Брнабић је рекла да ће предлог ребаланса буџета бити већ током поподнева или вечери прослеђен скупштини на одлучивање.
"Када кажете ребаланс код нас то има негативну конотацију, зато што је ребаланс у прошлости увек био начин да држава дефицит буџета који је направила за потрошњу преко мере и плана. Ово је први позитивни ребаланс у Србији, то значи да га имамо не зато што смо повећали расходе, па сада то покривамо, већ зато што смо повећали приходе, који су већи од очекиваних.
Како је рекла, ребалансом буџета влада жели да те увећане приходе расподелимо и врати нешто грађанима кроз повећање плата и подршку пензионерима, у складу са приоритетима, за бољи животни стандард и кроз додатна улагања у инфраструктуру.
"На крају августа смо имали суфицит од 46,4 милијарде динара, што је за 60 милијарди боље од очекиваног", нагласила је она.
Истиче да се у највећој мери како ради ова власт огледа у томе што се одговорније и дисциплинованије понаша.
Додала је да све то што се данас ради не би било могуће без тешких мера фискалне консолидације које су 2014. покренуте када је премијер био Александар Вучић.
За сектор науке и културе повећање 10 одсто
Она је најавила повећање плата од 10 одсто у секторима науке и културе.
Како је додала, то је највеће повећање зарада после области здравства.
Повећање од девет одсто имаће запослени у просвети, судије и тужиоци, као и запослени у судовима и тужилаштвима, у установама социјалне заштите и припадници служби безбедности и безбедносних снага.
Запослени у државној управи добиће повећање плата од 8 одсто, рекла је Брнабић.
Одакле већи прилив инвестиција
Она је на питање новинара одакле повећање директних страних инвестиција од 43 одсто у односу на прошлу годину која се сматра историјском у том погледу, да је то зато што је Србија све кредибилнија дестинација за инвестиције.
"До овога није било лако доћи а постиже се тиме што доводите једног по једног инвеститора, тиме што они имају добре услове, и при томе не субвенције - оне су најмање ставка у свему томе, већ предвидиво окружење, добру комуникацију с владом, услове који су транспарентни, нема корупције", рекла је Брнабић.
Она је навела да је долазак компаније Икеа био веома важан јер, како каже, "сви знају да она не долази тамо где је корупција".
"Ако имате Икеу која је дошла после 10 година преговарања, када није веровала у Србију, па остане и одлучи да се прошири, па имате немачки Континентал, МТИ, НЦР ... онда све то полако преокреће фокус свих осталих инвеститора на ту земљу, у овом случају Србију и онда је много лакше привлачити инвеститоре", рекла је Брнабић.
Али, нагласила је, Србија је и пред тога, много учинила да унапреди услове пословања, прилагоди амбијент посебно за инвеститоре у области ИТ, науке и технологије.
"Све то заједно даје резултате", закључила је премијерка.
Стране инвестиције 2,32 милијарде евра за седам месеци
Стране директне инвестиције у Србији достигле су у првих седам месеци ове године 2,32 милијарде евра, што је повећање од 43 одсто у односу на исти период 2018, изјавила је Брнабић.
"Велико ми је задовољство што смо светски лидер у привлачењу страних директних инвестиција", рекла је Брнабић, истакавши да је у 2018. години Србија привукла више страних инвестиција него цео регион Балкана заједно.
Премијерка је подсетила да је британски лист Фајненшел Тајмс по други пут прогласио Србију за светског лидера у привлачењу страних улагања.
Влада није донела одлуку о 25 милиона за Републику Српску
Премијерка Ана Брнабић изјавила је данас да је поносна што Србија помаже Републици Српској, али да није упозната са тим да ће Српска добити 25 милиона евра за текуће потребе буџета, као и да Влада Србије о томе није донела одлуку.
Она је тако одговорила на питање новинара да се Милорад Додик недавно похвалио да ће од Србије добити 25 милиона евра за текуће потребе буџета у Републици Српској и питање да ли је то кредит или су у питању бесповратна средства и зашто се тако олако дају средства која је неко морао овде да штеди.
Брнабић је рекла да се ништа не ради и не даје олако и нагласила да влада не би имала суфицит и финансијску стабилност да је олако давала новац.
"Ништа се не даје олако, мислим да смо могли још мало да повећамо плате, али видећемо колико можемо максимално да то урадимо за пензије. Одлучили смо да више дамо за инфраструктуру", рекла је она додајући да је влада задржала конзервативан приступ како се не би угрозила макроекономска стабилност.
Истакла је да је поносна што Србија може да помогне Републици Српској у пројектима комуналне инфраструктуре, изградње вртића, болница, школа и других објеката јер је важно за грађане.
"Нисам видела то (за помоћ од 25 милиона евра) и нисмо донели одлуку владе. Могу да причам само о стварима за које имамо одлуку Владе Србије", закључила је Брнабић.
За Моравски коридор 120 милиона евра из буџета
Она је најавила је да ће директно из буџета бити додатно издвојено 120 милиона евра за Моравски коридор, захваљујући повећаним буџетским приходима, који су надмашили план за 60 милијарди динара.
Брнабић је прецизирала да ће део већих буџетских прихода у износу од 16,8 милијарди динара бити усмерен у инфраструктурне пројекте - Моравски коридор и аутопут "Милош Велики".
Према њеним речима, део средстава у оквиру позитивног ребаланса ће такође бити издвојен за грађане задужене у францима.
Председница Владе Србије је нагласила да се приликом израде позитивног ребаланса буџета руководила интересима грађана, водећи рачуна да ни на који начин не буде угрожена фискална стабилност.
Истакла је да јавни дуг наставља да пада и да данас износи око 52 одсто бруто домаћег производа, и да захваљујући Народној банци Србије, која равноправно ради са Владом, имамо ниску инфлацију и стабилан динар.
ГЗС / Танјуг
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.