Robotički patenti koji funkcionišu zahvaljujući veštačkim čulima i veštačkoj inteligenciji dati su na donaciju po prvi put radi daljeg testiranja i usavršavanja Udruzenju slepih i slabovidih u Čačku.
Robotički patenti prvi put donirani Udruženju slepih i slabovidih u Čačku, foto: 4N Studio
Da su robotika i veštačka inteligencija naša sadašnjost, dokaz su mladi talenti poput Andrije Đukića koji je u Regionalnom centru sa timom profesorke Milkice Kostić konstruisali na naočarima za slepe i slabovide.
Robotički patenti prvi put donirani Udruženju slepih i slabovidih u Čačku, foto: 4N Studio
„Doveo sam ga da ne smeta čulu sluha, da me bude oprećeno previše čulo sluha, da ne bude toliko glasno, da neće smetati nekome kome bude pomagao. Takođe sam namestio na metar da se oglasi prvi zvučni signal i smanjenjem distance povećaće se brzina i to će dovesti do znanja slepoj i slabovidoj osobi da je ispred nekog predmeta ili objekta”, rekao je Andrija Đukić, polaznik Regionalnog centra za talentovanu decu.
Uključenje emitovano u emisiji „Jutro” na Prvoj
Čačanin Dejan Tomić kao slabovido lice iz svog ugla ističe benefite ovih naočara koje će biti od izuzetne pomoći.
„Ove naočari će sa svojim senzorima u nekoj većoj širini da pokrije malo veću površinu da kad se nađe na neku situaciju da se omaši, i naleti, recimo čovek zakači ćošak, već sam video da ima sa strane. Na primer, ja ne vidim na desno oko, tako da je meni problem ko mi dolazi sa te strane ja se sa njim sudarim na ulici, tako da će ovo mnogo značiti”, rekao je Dejan Tomić, predsednik saveza slepih i slabodvidih u Čačku.
Robotički patenti prvi put donirani Udruženju slepih i slabovidih u Čačku, foto: 4N Studio
Profesorka Milkica Kostić je osoba bez koje ovaj srpski izum ne bi došao do izražaja, svesrdnim zalaganjem deci pruža neophodna znanja iz robotike i veštačke inteligencije.
„Humanoidna robotika sa senzorikom namenjena za slepa i slabovida lica svakako može pomoći slepim i slabovidim osobama da oni budu samostalniji, sigurniji i bezbedniji u prostoru i vidite da humanoidna robotika i nove tehnologije, gledamo nove tehnologije u oči, pokušavamo da iznađemo mogućnosti, kako mogu da nam pomognu. Veštačka inteligencija i veštačka čula, treba da iskoristimo sve to u pametne svrhe”, rekla je profesorka Milkica Kostić, mentor u Regionalnom centru za talentovanu decu, oblast robotike.
Dejan Tomić, foto: 4N Studio
Centar za stručno usavršavanje omogućava, prati, organizuje i stručno usavršava zaposlene u vrtićima, osnovnim i srednjim školama, pored toga u okviru te ustanove postoji i naučni klub od 2016. godine koji je otvoren u saradnji sa Centrom za promociju nauke.
Milkica Kostić, mentor u Regionalnom centru za talentovanu decu, oblast robotike, foto: 4N Studio
„Ovo je od velikog značaja za učenike, nastavnike, za širu javnost i samim tim za naš rad. Tradicionalno svake godine podržavamo i organizujemo mnoštvo aktivnosti kao što su projekti po javnom pozivu, godišnji program, maj mesec matematike, noć istraživača, kao i druge naučno-zabavne aktivosti. Vrlo smo ponosni na ovaj projekat koji je zauzeo prvo mesto i osvojio veliki broj bodova. Ovo je master klas humanoidna robotika za slepa i slabovida lica, čiji je autor profesorka Milkica Kostić pod mentorstvom naučnika Branislava Kisačanina. Uključeni su učenici, odnosno talentovana i darovita deca koja su podeljena u dve grupe, a sadržaj ovih aktivnosti je sa mnogo radionica. Cilj ovih aktivosti je prvenstveno humanost, odnosno podrška i pomoć slepim i slabovidim licima, a pored toga i razvijanje ljubavi prema nauci. Ovo je jedan od načina da probudimo i podstaknemo neke nove naučnike među decom”, zaključila je Tanja Aćimović, direktorka Centra za stručno usavršavanje Čačak
Tanja Aćimović, direktorka Centra za stručno usavršavanje Čačak, foto: 4N Studio
Ovaj spektakularan izum ruši predrasude o opasnostima koje donosi razvoj veštačke inteligencije.
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.