новца који треба да издвојите за испраћај на онај свет и по свему судећи, бар кад је то у питању, исплати се живети у унутрашњости Србије. Јер, док покојника у Београду не можете сахранити без хиљаду евра, у Чачку вам је потребно само двеста.
“У тај основни пакет спадају сандук, крст, слова на крсту и свећа. Уколико се поштују стари обичаји, онда се у сандук стављају и огледало, марама и чешаљ. Цена сандука се креће од десет хиљада динара, а зависи од материјала од ког је направљен као и од његове масивности”, рекла је Кристина Нешовић, власница погребне опреме “Помен” у Чачку.

Кристина Нешовић, власница погребне опреме “Помен” у Чачку, фото: РИНА
Иако је цена сахране у унутрашњости доста нижа него у престоници, ипак може достићи и поприлично високе цифре, а све у зависности од платежне моћи купца. Често се може чути од старијих како “чувају паре за сахрану”, јер своје потомке не желе да излажу великом трошку, а неки од њих отплате ја за живота и то на – рате.
“Ово је изуезтно тежак посао и неопходно је показати максималну одговорност, озбиљност, професионалност, али и емпатију. Врло чести су случајеви кад погребну опрему дајемо на рате, трудимо се да изађемо у сустрет људима који проживљавају изузетно тешке тренутке. Некад кад проценимо да је породица у изузетно тешкој материјалној ситуацији наше услуге не наплаћујемо”, каже Кристина Нешовић.

Цена сандука зависи од материјала и масивности, фото: РИНА
За оне који ипак желе да на онај свет оду што квалитетније и луксузније, такође је понуда у чачанским продавницама погребне опреме изузетно разноврсна. Свакако предњаче ексклузивно уређени саркофази, чија цена достиже висину и од неколико хиљада евра, а према речима продаваца у њима се најчешће сахрањују богати бизнисмени.
ГЗС/ РИНА