„Post čvršće usmerava naš život u jednom određenom pravcu, u susretu sa Bogom gospodom Hristom. Nama je neophodno, a na to podsećam i sebe i na to ukazujem i drugima, osvežavati to naše usmeravanje u pravom smeru ka susretu sa Bogom i ka tom zagrljaju Boga i čoveka. Od početka Božićnog posta, sve je usmereno ka tom intimnom susretu i zagrljaju.”, rekao je vladika Atanasije.
Prema njegovim rečima da bi u punoći shvatili značaj Božićnog posta neophodno je poći od samog naziva iz koga izvlačimo njegovo značenje.
„To nije samo post i ne možemo ga posmatrati samo kao post sam po sebi, nego u zajedništvu sa nazivom 'božićni' koji upravo određuje tu svrhu posta. Da bismo se susreli u potpunosti u punoći sa Hristom, sa bogom koji se unizio do mere čoveka mi nastojimo da se u potpunosti usličimo njemu i onda će to biti pravi susret, jer on sebe smanjuje do mere čoveka a mi radi punoće susreta i zagrljaja nastojimo da sebe razvijamo ka veličini božijoj”, kazao je vladika Atanasije.
On je naglasio da nam post daje pravi kontekst, pravu pogodnu atmosferu da to ostvarimo.
„Hristos dolazi sa određenim planom u ovaj svet, on dolazi sa koncepcijom uređivanja sveta i čovekovog života u ovom svetu. Taj koncept koji je on obelodanio i u koji želi da uvede nas, izrazio je gospod naročito u svojoj Besedi na gori i to sažeto. Naravno, celo njegovo jevanđelje razotkriva nam taj koncept, njegov plan i ono što je opisano, što se dogodilo sa njim, sve je deo toga ostvarenja”, poručio je Episkop mileševski.
On je naglasio da je neophodno da usmerimo našu pažnju na jevanđeljsku propoved Hristovu izraženu u Besedi na gori kao i da nije moguće dostojno se pripremiti za Božić, za taj susret sa bogom bez uvida u Hristov plan i koncept za uređenje sveta i čovekovog života u svetu.
„Sve počinje od te predanosti bogu, od osećanja čovekovog da mu je potrebno da se duhovno ojača, da bude bogat duhom i poziva na to da duhom ojačamo, da se obogatimo i carstvom nebeskim. U koračanju dalje gospod pokazuje da ima u svom planu i konceptu mesta za svakoga, da ukazuje na one koji žive u oskudici i koji više imaju povoda zbog te zemaljske oskudice da plaču, a oni tražeći boga imaće utehu od njega i to večnu. U svom konceptu uređivanja ovoga sveta gospod ukazuje da je za blagostanje sveta neophodno da budemo krotki, svi žitelji sveta da ne budu ophrvani gordošću iz koje proističu mnogi drugi poroci kao što su zloba, mržnja, ratovi . U koračanju dalje u uređivanju ovog sveta i života čovekovog u njemu, gospod pokazuje da je potrebno nastojati ka pravednosti i uređivanju ovog sveta po principu pravde, potrebno je biti usmeren u milosrđe, biti čistog života, duše i srca, težiti ka miru i nastojati da doprinesemo u stvaranju mira u međuljudskim odnosima. Toliko ljubiti pravdu da budemo voljni i prihvatiti stradanje za nju, čak i radovati se ako pravde radi stradamo”, rekao je vladika Atanasije.
On je rekao da gospod pokazuje da je plod svega ovoga radost i to večna na nebesima.
„Ne možemo zamisliti uspešan susret sa bogom ako makar donekle ne učestvujemo u ovakvom konceptu uređenja sveta a očigledno je da je upravo ovakvo prihvatanje uređivanje sveta i odnosa prema svetu potrebno naročito u našem vremenu, koje je u mnogo čemu, naročito u pohlepama ljudskim otkinuto od boga i daleko od tog susreta božanskog. Teško je i zamisliti susret sa bogom sa ovakvim nastrojenjem čovečanskim koje se pokazuje da se ljudi nadmeću u veštinama i sposobnostima uništavanja jedni drugih”.
Episkop mileševski je poručio da idući ka Božiću i ka tom susretu bivamo podsticani da zagrlimo i boga i decu njegovu, njegova stvorenja a da post daje dobru atmosferu za to.
„Čovek koji u zemaljskim dobrima nastoji da nađe utehu i zadovoljenje svoga života, teško se može podstaći da jevanđeljski razmišlja i da jevanđeljske principe ostvaruje. Zato božićni post počinje izdaleka i predstoji nam da se molimo bogu da u tom božićnom hodu što bolje sagledavamo Hristov koncept uređivanja sveta. Da postanemo sadelatelji u tom planu i da taj susret sa bogom o Božiću bude što intimniji, moleći se istovremeno da taj dan dočekamo u miru, da mir zavlada u ovom periodu i da poradimo maksimalno koliko možemo i sami na uspostavljanju toga mira. Neko može više, nekom je dato više mogućnosti, ali dato je svakome koliko – toliko pa makar da to poželimo, da se neprestano molimo za mir što i činimo u svakoj našoj večernjoj i jutarnjoj molitvi saborno u našim pravoslavnim hramovima. Molimo se za mir celoga sveta, da praštamo jedni drugima, molimo se za dobru volju da se ona ostvari u svakome od nas. Daj bože da Božić i ove godine dočekamo u tom čvrstom zagrljaju sa bogom i jednih sa drugim i da se pozdravljamo sa 'Mir božji Hristos se rodi”, kazao je Episkop mileševski u svom obraćanju povodom početka Božićnog posta.
On je insistirao da se prestane sa svim gresima i porocima, da se izbace iz ličnog života da se živi u miru sa svojom braćom sa svojim komšijama najbližim i onim daljim, i odatle da se širi kao koncentričnim krugovima jevanđelski mir i jevanđelski način života i uređenje sveta.
„To je najadekvatnija priprema za proslavljenje praznika Hristovog rođenja, za proslavljenje Božića”
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.