isti period lane i ocenio da, ako se ovakav turistički promet nastavi, biće ovo "najbolja turistička godina u modernoj srpskoj istoriji".
Kandić je rekao za Tanjug da povećanje turističkog prometa utiče i devizni priliv koji raste svake godine.
"Za prva četiri meseca, negde oko 22 odsto je veći u odnosu na isti period prošle godine. Naravno da je to značajno za naš BDP, ako znamo da je učešće turizma u ukupnom BDP-u oko pet odsto", rekao je on.
Kandić je podsetio da mi nismo zemlja koja ima more, niti prvi odabir kada su u pitanju letnje destinacije, ali svakako za naš BDP znači rast deviznog priliva, koji je prethodne godine bio preko dve milijarde evra.
Vaučere koje država deli za subvencionisani odmar u zemlji, kako objašnjava Kandić, imaju udeo takođe u privredi i podsetio da je u trećem krugu podeljeno blizu 50.000 vaučera.
On je podsetio da su vaučeri u januaru i februaru podeljeni u rekordom roku.
"Vaučeri su u prethodnim godinama imali veoma veliki uticaj na razvoj domaćeg turizma, pre svega što su u korona krizi spasili domaću privredu od ’korona propasti. Druga stvar je da smo od 2015. do 2022. imali rast domaćih turista za više od 700.000, 800.000", kazao je Kandić.
Kao treću stvar navodi da, od kad se koriste vaučeri, sezona je produžena.
"Kada govorim o domaćim destinacijama ona je ranije bila jun, jul i avgust, a sad na pojednim destinacijama, koje su ključne za iskorišćenje vaučera, sezona se produžila od aprila do novembra", rekao je on.
Domaći turisti kada je u pitanju realizacija vaučera, najviše biraju Sokobanju, ona je šampion, rekao je Kandić i dodao da tamo "odlazi" svaki treći vaučer.
"Isto tako su popularna Vrnjačka banja, Zlatibor, zatim Sirijinska banja, Gornja Trepča, tj. destinacije u razvoju. Kada su u pitanju strani turisti, uglavnom su još veliki gradovi Beograd, Novi Sad i Niš njihov izbor, a zimi Kopaonik i Zlatibor", kazao je Kandić.
GZS/ Tanjug
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.