Раичевић из забаченог пештерског села Блато, захваљујући Организацији Срби за Србе уселила се у новоизграђену кућу у селу Трешњевица, које се налази на десетак километара од села у коме је породица до сада живела. Није било лако, али ни околности које су пратиле цео пројекат нису биле једноставне.
С обзиром да је био циљ да се породица пребаци ближе магистралном путу и школи, потребно је било пронаћи одговарајући плац за изградњу куће. То је и учињено крајем 2020. године, што је генерално и био увод у главни део пројекта – изградњу породичног дома за родитеље Србислава и Стојну и децу Мирослава (18), Миљану (16), Вању (14) и Радослава (12).
Стара кућа Раичевића
Тешко приступачни предели, оштра клима, израда пројектне документације али и успорено добијање свих неопходних дозвола за почетак изградње куће, условили су да цео пројекат потраје. „Крајем претходне године смо објавили да је завршен добар део куће, тачније сива фаза и да нам у овој години преостаје да комплетирамо све и уселимо Раичевиће. Можемо слободно рећи, да смо оформили једно право мини насеље у Трешњевици, с обзиром да је на само педесетак метара испод куће Раичевића и кућа коју смо изградили породици Којовић. У току 2022. године, за довршетак и опремање куће уложено је 3.116.683 динара, а свеукупно са утрошком за одрађене радове прошле године и куповину плаца, крајња цифра је импозантних 7.782.905 динара”, кажу из организације.
Најсрећнији у свему овоме су наравно били најмлађи Раичевићи, а прве утиске поделио је Радослав:
„Свиђа ми се кућа. Посебно јер ми је сада близу школа. Пре сам ишао четрнаест километара од школе до куће, а сада имам само два километра.”
Вања
„У старој кући смо живели скучено, а сада ћемо сви имати своју собу, али и купатило, које тамо нисмо имали”, додала је његова сестра Вања.
Мештани села, пријатељи организације и њихове најближе комшије породица Којовић, сви су дошли да увеличају славље, које су Раичевићи приредили. Уз како то и доликује, неизбежно освештавање куће коме је обавио протојереј - ставрофор Душан Михајловић, као и дочек са хлебом и соли у народној ношњи.
Није само стамбени део куће, оно што ће Раичевићима бити од користи, већ и велика подрумска просторија.
„Мама и тата се баве производњом млека и сира, а сад када је направљен овако простран подрум, имаће где да обављају тај посао и да одлажу то што направе”, објаснио је најстарији Мирослав.
Организација Срби за Србе захвалила се ћевaбџиницама Валтер, који су обезбедили шпорет на дрва, фрижидер и веш машину, међународној корпорацији BlackRock која је дала велики допринос у првом делу пројекта, Србима у Кини који су издвојили 2.000 евра и организацији Fidelity Charitable која је донирала 7.000 долара.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.