Нове Чачанке: Слатка петра и бујна дивна 


Vučić danas na otvaranju Olimpijskih igara u Parizu, gost na prijemu kod Makrona              OO SNS Ivanjica: Podrška Aleksandru Vučiću za svaki korak napred, za jaku i stabilnu državu              Čačanski naprednjaci osudili pretnje Vučiću iznete na društvenim mrežama              Sabor frulaša Srbije „Oj Moravo”, 37. po redu, održaće se sutra i u nedelju u Prislonici.              Prosečna neto zarada u maju u Moravičkom okrugu iznosila je 86.195 dinara              Olimpijske igre u Parizu, 33. po redu, svečano će biti otvorene večeras od 19.30 sati              Vikend će biti u znaku toplog vremena, ali će biti par stepeni toplije              Vučić najavio povećanje minimalne zarade             

 
Нове Чачанке: Слатка петра и бујна дивна
Trenutno na sajtu: 310       |       Podeli:
14.09.2018 | 0 коментар(а)



Чачак - Бројној породици шљива створених у чачанском Институту за воћарство придружиле су се две нове сорте, петра и дивна,

карактеристичне по позном времену сазревања.

Док је петра слађа, дивна је бујнија, каже домаћин Милорад Дринчић из горњомилановачког села Теочин који се може похвалити да се међу првима у свету “упознао” са најновијм чланицама породице шљива чачанског Института за воћарство.

Милорад Дринчић, село Теочин - међу првима засадио нове сорте шљиве, фото: Агропрес

„Пре седам година су засађене, одмах су дале род, био је осредњи, а прошле године их “убио” мраз. Ове сезоне су у пуном роду”, каже Милорад за Агропрес.
„Оно што представља најзначајнију карактеристику уједно и најбитнију за сорту дивну је позније време сазревања плода, половина септембра, што је изузетно битно због пласмана на тржишту. Ове године је нешто раније стигла, као што је то случај са свим сортама различитих врста воћака”, каже за Агропрес научни сарадник чачанског Института за воћарство Ивана Глишић.

Научни сарадник Института за воћарство Чачак, Ивана Глишић, фото: Агропрес

Дивна цвета неколико дана после сорте стенли.

„Спроведен је оглед у коме смо испитивали степен самооплодности и први резултати су показали да је сорта самооплодна и као таква може се гајити у моносортним засадима. Подаци из огледа показују да је финално заметање плодова сорти дивна у слободном опрашивању, у природним условима чак 70 одсто што значи да је исто толико цветова заметнуто у плодове.То је позитивна карактеристика јер показује да сорта има одличну родност, али се са друге стране мора примењивати интезивнија резидба како би се постигла крупноћа плода и квалитет”, додаје Глишић за Агропресс.

фото: Агропрес

У оквиру програма оплемењивања чији је основни циљ стварање нових сорти које су отпорне или толерантне на вирус шарке шљиве, створене су ове две сорте, сестре по мајци које имају позно времене цветања.

ОПШИРНИЈЕ МОЖЕТЕ ПРОЧИТАТИ НА САЈТУ АГРОПРЕС-А.

 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 165.890.678 посета
Тренутно на сајту: 312 посетилац(a)