U Turističkoj organizaciji Užice kažu da će posetioci ovog jedinstvenog speleološkog objekta moći da posećuju radnim danima od 12 do 16 časova, a vikendom od 10 do 18 časova.
Ulasci su organizovani na svakih sat vremena stručnu vodičku službu. Cena ulaznica za odrasle je 400 din, grupna ulaznica 350 din, za decu od 7-14 godina cena ulaznice je 300 din, grupna 250 din, dok je za decu do 7 godina starosti ulaz besplatan - kažu u TO Užice. Potpećka pećina nalazi se u užičkom selu Potpeć. Ovaj prirodni dragulj poznat je po džinovskom portalu u obliku potkovice, visokom 50 m, a širok 12 m pri dnu, odnosno 22 m pri vrhu. To je najviši je pećinski ulaz u Srbiji. Iako je dugačka oko 10 kilometara, istražena i uređena dužina za posetioce iznosi 555 metara, dok ulazno-silazna staza ima više od 700 stepenika.
Zmajevi i legende
Potpećani imaju legende o svojoj pećini, pa otuda i priča da će svako ko uđe u ovu pećinu produžiti sebi život za jedan dan. Prema drugoj legendi u pećini su živela dva zmaja koji su čuvali čudotvorni izvor, koji je prema predanju, lečio nerotkinje. Kada je izvot presušio zmajevi su se skamenili, a njihovi oblici su i danas vidljivi. Jedna od najpoznatijih jeste da je pećina bila skrovište bandita i da su se u njoj skrivali pred carigradskom vojskom.
U pećini postoji nekoliko celina i svaka ima svoj naziv. Tako postoji „Dvorana zmajeva“, „Don Kihot“, „Snežana i sedam patuljaka“, „Šiljata stena, „Tavan“, „Prolaz nade“, „Minerski prolaz“, „Nevestinski veo“, „Cvijićeva dvorana” (koja je ujedno i najveća). Sve dostupne celine su bogate pećinskim nakitom koji se retko viđa u kraškim pećinama.
GZS/Informer
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.