planinskog područja Rajca, tranzitnim turizmom , odnosno brojnim restoranima bogate gastronomske ponude kao i selima u ovom kraju čiji su domaćini otvorili vrata svojih domovima gostima iz čitave Srbije.
„ Imamo oko 20 domaćinstava koja su se opredelila za seoski turizam i domaću radinost. Mnogi su registrovali samo apartmane, poput onih na Rajcu i kačerskom kraju. Pre dve decenije to su bila domaćinstva koja su imala višak svog prostora jer su deca odlazila na školovanje u veće gradove. Oni su izdavali sobe,a danas je to sasvim drugačija priča. Smeštajni kapaciteti su savremeno opremljeni sa obaveznim dodatnim sadržajima poput sauna, teniskih terena, bazena i mobilijara za decu . Naši domaćini ispunili su očekivanjs i potrebe savremenog gosta „, kaže Vladimir Ivanović, direktor TO opštine Ljig.
Foto: GZS
Pored domaćih, u Ljig sve češće dolaze i strani gosti. Njih prema rečima direktora TO ove opštine interesuje destinacija koju obilaze jer najčešće poslušaju preporuke. Promene su vidljive ne samo u gostima, već i selima ovog kraja.
„Nekada su bake i deke služile goste,obavezno slatko i domačinski pristup. Imalo je dušu i tu se na najlepši način oslikavala naša tradicija i običaji, domaćinski pristup gostiju koji se na selu oseća kao pravi rođak. Tradicionalna srpska hrana svakako je obavezna na trpezi i to se podrazumeva i kod gostiju koji je očekuju u svojim obrocima, ali brzina življenja i novi trendovi prisutni su i u seoskom turizmu. Neki gosti žele da se osame,da budu na selu i uživaju u miru u tišini,bez gužve, teških razgovora i telefonskih poziva. Žele mir i da ih niko ne ometa, a i tu su se domaćini prilagodili . Prirodne lepote ovog kraja svakako to mogu da pruže,a domaćini su selo doživeli kao prostor za investiciju i to su sada zapravo turistički objekti na selu „, dodaje Ivanović.
Nakon pandemije kovida, sela su doživela potpuni preporod,a zahvaljujući saobraćajnom položaju ove opštine, za manje od sat vremena iz srpske prestonice ste u Ljigu. Stoga i investicije u ovaj vid turizma nisu izostale.
„ Oni koji se bave ugostiteljstvom uvrstili su u svoju ponudu ,pored gastronomskih specijaliteta i smeštaje koji su idelani za vikend posete ovoj opštini. Oni koji se bave seoskim turizmom namirnice kupuju od lokalnih proizvođača , poljoprivrednika. Domaćinstva su oživela i može se zaključiti da je seoski turizam infuzija za srpska sela, kaže Ivanović za GZS.
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.