Ево шта млади бирају: Академска каријера или ИТ сектор 


Vučić danas na otvaranju Olimpijskih igara u Parizu, gost na prijemu kod Makrona              OO SNS Ivanjica: Podrška Aleksandru Vučiću za svaki korak napred, za jaku i stabilnu državu              Čačanski naprednjaci osudili pretnje Vučiću iznete na društvenim mrežama              Sabor frulaša Srbije „Oj Moravo”, 37. po redu, održaće se sutra i u nedelju u Prislonici.              Prosečna neto zarada u maju u Moravičkom okrugu iznosila je 86.195 dinara              Olimpijske igre u Parizu, 33. po redu, svečano će biti otvorene večeras od 19.30 sati              Vikend će biti u znaku toplog vremena, ali će biti par stepeni toplije              Vučić najavio povećanje minimalne zarade             

 
Ево шта млади бирају: Академска каријера или ИТ сектор
Trenutno na sajtu: 282       |       Podeli:
28.01.2023 | 0 коментар(а)



Због бољих услова у индустрији, све мање младих бира да гради академску

на техничким факултетима. Проблем је продубио долазак великих ИТ компанија које нуде много боље услове од професорске и наставничке плате. На факултетима страхују да би дугорочно могли да остану без асистената и сарадника у настави. Талентовани математичари и информатичари за останак траже веће плате и улагање у научно-теоријске пројекте.

Најуспешнији на факултетима природно-математичких наука често су први избор великих ИТ компанија. Нуде им и до три пута веће плате, па тако све лакше одустају од академске каријере.

"На факултету је тај проблем почео да се осећа претпрошле године када није било довољно кандидата за сарадничка места. Ми смо расписали за десетак места, пријавило се 6,5 кандидата", каже проф. др Зоран Ракић, декан Математичког факултета.

Они који на факултету остају, посвећују му тек пола радног времена. Остатак дана је за додатни ангажман у сектору, а када их нагомилане обавезе приморају да пресеку, индустрија је најчешћи избор.

На путу ка звању професора одржава их љубав према науци и истраживачком раду. Да је јаз у платама у иностранству много мањи, сведочи професорка која је знање стицала у Берлину, Бечу и на Оксфорду.

"Мислим да су у иностранству већа улагања у науку и самим тим веће су могућности. Можда постоји јача веза између науке и индустрије због чега постоје њихови заједнички пројекти финансирани од стране индустрије па су значајно и већа финансијска средства", каже проф. др Драгана Радојичић са Економског факултета.

Још већи проблем је недостатак наставника математике, а све је мање заинтересованих за тај позив.

ГЗС/РТС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


it sektor akademska karijera mladi izbor

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 165.891.242 посета
Тренутно на сајту: 283 посетилац(a)