Или, ако смо добронамерни, а недовољно информисани, питаћемо на основу виђеног, шта данас овде раде "Србијашуме"?
Или, ако не раде оно што би требало да раде, ко им брани и зашто то не раде?
Реч је о Шумској кући на Равној гори, у атару села Коштунићи, у општини Горњи Милановац, о шумској кући потпуно запуштеној, девастираној и уништеној, за коју је назовинадлежно ЈП "Србијашуме", којем, свакако, стање објекта нимало не служи на част, а коју је народ Равне горе радио на "мобу".
Данас је то ругло, велико ругло, а здање је саграђено половином прошлог века кулуком народним, у њу су уткане генерације и генерације...
Шумска кућа на Равној Гори, запостављена и оштећена, фото: ГЗС
Објекат је, према ономе што се може видети и уочити, лепо грађен од тврде грађе равногорског камена и зграда је и даље у солидном издању, али је немар учинио своје.
Мештани и комшије испричали су екипи Гласа западне Србије да се сваког дана одвозе дрва, чак по два-три дупла шлепера.
Поставља се основно питање Србијашумама, како је могуће да им то није тешко и да се за то нађу средства, а за елементарно одржавање Шумске куће на Равној гори се нема!?
Такође, сазнајемо да је ова Шумска кућа издата на коришћење и управљање једној фирми из Ариља због чега се оправдано питамо, а ипак верујемо, да иста неће допуштати да се ово срамотно стање одржи и да ће се ухватити укоштац с проблемима.
Унутрашњост Шумске куће у јако лошем стању, фото: ГЗС
Иначе, здање се налази у непосредној близини Цркве Светог Ђорђа на Равној гори, једном од заиста најлепших и најчистијих предела Србије, обраслих и богатих најквалитетнијом буковом шумом.
Сличан пример попут овог налази се на Руднику, и у питању је такође Шумска кућа, која је у односу на "равногорску" у кудикамо добром стању, али уз видан недостатак организације пословања, планирања и будућих улагања - који би умногоме донели преко потребну корист свима, поготово ономе ко би се позабавио правим и суштинским унапређењем овог објекта - Србијашумама!
Фото: ГЗС
Верујемо да ће се, читајући ове редове, пронаћи неко ко ће учинити више, направити корак већи од добре идеје и вратити стари сјај некадашњим објектима, праву вредност на своје место, а људе у природно окружење своје земље, како не би били принуђени да бирају за одмор природе других земаља, у незнању каква је њихова!
ГЗС
Вршили нужду и грејали се паркетом у Шумској кући, фото: ГЗС
Фото: ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.