и многих места са простора бивше Југославије. Историчари се још споре о броју жртава које су војници Вермахта стрељали у Краљеву - од најмање 2.000 до 6.000 њих, а најновијим документима је потврђен идентитет за нешто више од 2.200 људи.
Оних који су преживели стрељање више нема, а 14. октобар остао је најтрагичнији догађај у историји Краљева. И данас, као деценијама уназад, централни догађај одржан је на гробљу стрељаних. На њиховим хумкама запаљене су свеће, а цвеће и венце, поред потомака жртава, положили су представници града, војске, полиције, Удружења бораца 1991 – 1999. године и друге организације и удружења.
Свештеници Епархије жичке служили су парастос, а са места страдања градоначелник Краљева др Предраг Терзић је поручио да се краљевачки 14. октобар никада више и нигде не понови, али да не сме ни да се заборави.
На крају програма на Гробљу стрељаних глумци Краљевачког позоришта извели су сценски рецитал Краљевски венац, аутора Владимира Јагличића и редитељке Александре Ковачевић.
РИНА/Миланко Даниловић
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.