Neposredni povod za bombardovanje treće Jugoslavije bio je navodni masakr Albanaca u selu Račak, fabrikovan od strane Vilijama Vokera, šefa misije OEBS-a na prostoru naše južne pokrajine.
Grad Čačak našao se na meti NATO avijacije 13 puta, a kako se navodi u knjizi „Čačak i Lučani – teški dani i još teže noći”, čuvenog čačanskog novinara Gvozdena Lj. Otaševića, na grad na Moravi u toku agresije palo je 1,5 kilogram eksploziva po glavi stanovnika. Ako znamo da je tada opština Čačak brojala preko 140.000 duša, računica je vrlo prosta.
U tih 13 napada, 215 projektila palo je na samo gradsko jezgro, dok je 58 završilo na seoskom području. Bombardovane su fabrike: Sloboda, Tehničko-remontni zavod, Hidrogradnja-Mehanizacija, Naftagas i CER koji je od posledica nikada nije oporavio.
Od NATO bombi tokom Milosrdnog andjela, u Čačku je stradalo šest civila, dok je 22 ranjeno. U toku odbrane zemlje od spoljnog agresora ali i šiptarskih terorista na prostoru Kosova i Metohije kao pripadnici Vojske Jugoslavije i Ministarstva unutrašnjih poslova herojski je stradalo 18 Čačana. Njih sedmorica na Košarama.
Tokom 78 dana konstantnih napada na Saveznu Republiku Jugoslaviju život je izgubilo od 1.500 do 3.500 ljudi, a više do 12.000 je ranjeno. Sukobi na samoj granici, trajali su 67 dana. Na njoj je 108 vojnika ali je granična linija ostala nepomerena.
Potpisivanjem Vojno-tehničkog sporazuma u Kumanovu, 9. juna 1999. godine, završena je bespravna agresija 19 zemalja na jednu suverenu zemlju.
Dan kasnije, Savet Bezbednosti UN-a usvojio je Rezoluciju 1244 po kojoj Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija ostaju deo Srbije, tada Jugoslavije. Sa povlačenjem vojske i policije, sa Kosova i Metohija izbeglo je preko 200.000 Srba. Njihov egzodus i danas traje.
Vojska Jugoslavije u ovom ratu nije poražena.
Još uvek se čeka njen povratak.
Glas zapadne Srbije/Branko Lukić
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.