14 gradova i opština ugovore u okviru programa podrške primeni naprednih tehnoloških rešenja u oblasti drumskog transportnog saobraćaja i tom prilikom pozvao loklane samouprave da upoznaju svoje privrednike o pogodnostima koje pruža ugovor o slobodnoj trgovini sa Kinom koji stupa na snagu 1. jula.
„Carine su u Kini od 30 do 60 odsto na određene robe. To znači da mi od 1. jula nećemo više imati te carine i da će naša roba biti 30, a negde i 60 odsto jeftinija od robe iz Makedonije, Hrvatske, Mađarske. na našim privrednicima je da iskoriste tu šansu”, govori Vesić.
Vesić je rekao da aerodrome „Morava” najveću budućnost ima kao kargo aerodrome jer upravo sa njega treba da se poljoprivredni proizvodi izvoze u Kinu.
Ministar Vesić uručio ugovore 14 loklanih samouprava o dodeli bespovratnih sredstava; Foto: GZS
„Taj aerodrome treba da se koristi bukvalno za čitav kraj, kao što i Ponikve treba da budu većinski kargo aerodrome. Kao i drugi aerodromi koje ćemo moći da otvaramo po Srbiji. Ovo nam je velika šansa. Bilo bi dobro da lokalne samouprave nauče privrednike kakvu im šansu daje ugovor o slobodnoj trgovini sa Kinom, kako možemo brže da zaradimo i bolje da plasiramo svoju robu. Da onda isplaćujemo veće plate, da imamo više posla, više radnih mesta jer to je šansa za ovu zemlju”, istakao je Vesić.
Vesić je rekao da Vlada Republike Srbije ulaže velike napore kako bi se država modernizovala, te je projekat kojim ministarstvo daje 50 odsto sredstava za inovativna rešenja u saobraćaju u skaldu sa tim.
Izdvajanja ministarstva za ovaj projekta su sa 100 podignut na 200 miliona dinara i uz davanja lokalnih samouprava, ukupan budžet projekta iznosi više od tri miliona evra.
„Znam koliko je značajno, posebno malim lokalnim samoupravama da dobiju podršku za neke stvari koje možda ne bi stigli da urade, jer im je važno da nešto asfaltiraju ili reše neki problem koji postoji decenijama, a da je zaista važno kada je u pitanju saobraćaj da upotrebimo ovakva rešenja”, kazao je ministar Vesić.
Ministar Vesić je istakao da je Srbija zemlja otvorena za investicije te da čak 63 odsto svih investicija koje dolaze na zapadni Balkan, dolaze upravo u Srbiju. Ukupno u 2023. godini Srbija je imala 4,5 milijardi evra investicija, a taj broj će, prema rečima ministra u ovoj godini biti premašen.
„Naravno da nije još uvek dovoljno dobro i da može još bolje. Moramo da uradimo još ovakvih projekata ali je činjenica da se problem rešavaju i da je bolje nego 2012. godine. Mi, kao Vlada Srbije insistiramo da sav naš razvoj bude zasnovan na principima ekološke i energetske održivosti. Upravo su to rešenja kojima ćemo sada moći kroz ovaj projekat moći da implementiramo u opštinama i gradovima”, izjavio je Vesić.
Vesić kaže da je Srbija zemlja koja u vremenu kada neke druge stežu kaiš povećava svoja ulaganja u infrastrukturu i da je ovogodišnji budžet Srbije za infrastrukturu impresivno.
„Naše izdvajanje za infrastrukturu je impresivno. Od 3,5 milijarde prošle godine došli smo na 4 milijarde ove. Mi smo se kao Vlada opredelili da ulaganjem u infrastrukturu ulažemo u BDP, plate i penzije i da tako razvijamo domaću privredu. Za sada, a to se vidi po fabrikama koje dolaze, investitori dobro odgovaraju na takvu politiku”, rekao je ministar.
Gradonačelnik Čačka Milun Todorović istakao je da će sredstva dodeljena gradu čačku biti iskorišćena za monitoring saobraćaja na teritoriji grada Čačka.
Gradonačelnik Čačka Milun Todorović; Foto: GZS
„Ovo su vrlo značajni projekti, koji povećavaju bezbednost svih učesnika u saobraćaju. Čačak će realizovati projekat za bezbednost sa 36 miliona, od čega smo 15 dobili od MGSI, i veliki je značaj što ćemo tokom ove realizacije implementirati monitoring, kako bismo pratili sve što se dešava u Čačku, uz saradnju sa Ministarstvom unutrašnjih poslova”,rekao je Todorović.
Pametna autobuska stajališta u seoskim sredinama, semafori koji rade na solarne panele, merenje osovinskog otperećenja u saobraćaju samo su neki od inovativnih rešenja koja su urađena u okviru ovog projekta.
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.