Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Voćar Ljujić: Šta bi Srbija bez šljive

11/11/2024
image-gallery-item
Šta bi Srbija bez šljive, foto: 4N Studio
Čačak - Svedoci smo da klimatske promene imaju sve veći uticaj i na srpsku poljoprivredu.

 

 

Često se beleži da voće procveta kad mu vreme nije, da su oluje polomile grane u voćnjacima ili pak da je suša uništila prinose.

 

 

Radomir Ljujić, voćar iz Mrčajevaca kaže da je ove godine šljiva dobro rodila u čačanskom kraju.

 

 

„Zadovoljan sam ove godine tamo gde je šljiva rodila, imam voćnjake šljiva na dve lokacije negde oko sedam i po hektara. Na jednoj lokaciji rod je perfektan, najbolji rod u poslednjih deset godina, dok je na drugoj lokaciji nešto niže pored reke, na žalost bilo je mraza pa je na toj lokaciji šljiva smrzla. Međutim, to je proizvodnja i to se dešava”, rekao je Radomir Ljujić, proizvođač šljive iz Mrčajevaca.

 

Uključenje emitovano u emisiji „150 minuta”

 

On je istakao da u svojim voćnjacima nema autohtonih sorti, već stenlej, čačansku rodnu, čačansku lepoticu novije sorte koje je napravio čačanaki Institut za voćarstvo.One daju dobar rod i krupnoću za razliku od starih sorti koje su kvalitetnije za rakiju, ali su manje rodne i polako nestaju.

 

 

„Mi smo ovde u Mrčajevcima zaokružili proizvodni lanac, pored toga što proizvodimo sirovu šljivu, ovde je i sušimo. Nije dovoljno da to što proizvedemo, moramo i da kupujemo šljivu, svake godine utrošimo 300 do 400 tona sirove šljive, pa je dalje obrađujemo i plasiramo na tržište. Ide nešto šljive u rakiju ono što nije za sušenje”, rekao je Radomir.

 

1731333893410

Šta bi Srbija bez šljive, foto: 4N Studio

 

 

A na pitanje, šta bi Srbija bez šljive ovaj proizvođač kaže, da kada Srbija ne bi imala šljivu me bi pila rakiju, već bi pila viski.

 

 

„Ipak navijam da šljiva ostane u Srbiji, južno voće ne može u Srbiji, ovo nije teren za to voće, iako se menja klima iako je sve toplije, ove godine je bila izrazita suša. Kvalitet šljive bio je dobar, imajući u vidu kakvo je bilo vreme, ali očoto da je klima sve nepovoljnija za proizvodnju svega, pa i najpoznatije nacionalne voćke”, zaključio je Ljujić.

 

 

Inače, kako starije generacije ljudi u zapadnoj Srbiji kažu, veruje se da kada šljicve dobro rode, veruje se da će biti hladna i oštra zima.

 

 

GZS

 

sljiva radomir ljujic mrčajevci

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika Matis

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.