има повратни период земљотреса, те се сходно томе очекује земљотрес у том подручју магнитуде пет степени.
Она је за Танјуг објаснила да се последњи земљотрес те јачине десио у Краљеву 2010. године и да је могуће да ће енергија која је дошла из Турске и Румуније убрзати тај процес.
„Сеизмолози у Турској су радили истраживање на исти начин као и свуда у свету, с тим што они то раде мало боље. Истраживали су активне раседе јер земљотреси могу да се догоде само дуж раседа а не у било којој тачки у земљиној кори, и дефинисали су геометрију и величину тих раседа као и брзину кретања по њима, а магнитуда земљотреса зависи директно од величине таквог раседа", рекла је она.
Према њеним речима сеизмолози су познавали тај конкретан сегмент раседа и израчунали да може да се деси земљотрес те магнитуде.
„То је потпуно научно засновано и верујем да су у праву кад кажу да су предвидели земљотрес", истакла је она.
Младеновићева је објаснила да када дође до потреса најважније је да се не паничи, не искаче кроз прозор или трчи низ степениште, већ да се сачека да земљотрес прође.
ГЗС/Танјуг
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.