Plan je razrađen u detalje kako, kada i šta blokirati, ko i gde podiže barikade, kako se ponašaju mediji koji su plaćeni da „pumpaju” dan kada nije nimalo nemoguće padne krv na ulicama srpske prestonice. Nema razloga da se krije od javnosti koja i sama može da proceni da li je ovaj plan pisala „spontana” grupa studenata ili demostranata. Opšti utisak je da je to plan satkan u krugovima koji se bave „obojenim revolucijama” i rušenjem država. Na žalost na red je došla naša Srbija, koja, ako bi se plan ostvario neće zadugo stati na svoje noge. Da li će Srbi udariti na Srbe? Nije nemoguće, jer plan je usmeren ka tome, a „pumpanje” je u toku. Zbog toga mnogi treba da stave prst na čelo i dobro razmisle da li će već 16. imati zaista „krvave ruke”! Svi oni koji učestvuju u ovome nosiće taj teret u vremenima koja dolaze i ko god baci jedan kamen na brata komšiju ili prolaznika nosiće taj pečat prokletstva. Izgovori pravdanja i kajanje ili nisam ja, neće tu mnogo pomoći.
Još jednom, upamet se braćo Srbi, nemojte svoje i tuđe živote i svoju otadžbinu stavljati na kocku!
Kao mediji dužni smo iz najiskrenijih i patriotskih najdubljih namera da predočimo sve ovo.
EVO PLANA OBOJENE REVOLUCIJE DO KOJEG SMO DOŠLI:
Иако већ месецима протестујемо, наши захтеви идаље нису испуњени. Због тога је неопходно да наставимо са притиском на Власт са великим протестима и акцијама. Међутим, ми нисмо више сами; све више je синдиката, радника, просветара, инжењера и многих других који нас подржавају. Без њихове подршке тешко бисмо остали до сад уопште у нашој борби, и што се више њих прикључује нашим протестима, већа је шанса да ће наши захтеви бити испуњени. Баш због ових разлога мислимо да је неопходно да ми њих званично позовемо на наш протест, како бисмо показали једно заједништво са њима, али и да виде да ми стојимо уз њих као што су они стали уз нас.
Блокира се 3 сата; Четири зоне које би се блокирале и за које би били задужени одређени факултети који се налазе најближе тим зонама су:
1. Булевар Краља Александра – Електротехнички факултет, Архитектонски факултет, Машински факултет, Грађевински факултет, Технолошко-металуршки факултет, Правни факултет, Рударско-геолошки факултет, Бапусс, Виша Политехничка, ИЦТ, Богословија
2. Аутокоманда, кружни ток – Медицински факултет, Стоматолошки факултет, Ветеринарски факултет, Фармацеутски факултет, Факултет политичких наука, Факултет организационих наука, Саобраћајни факултет, Факултет Безбедности, Вишер
3. Општина Нови Београд, кружни ток – Пољопривредни факултет, ФДУ, Шумарски факултет*, ДИФ*
4. Трг Републике – Филозофски факултет, Филолошки факултет, Биолошки факултет, Хемијски факултет, Математички факултет, Физички факултет, Географски факултет, Факултет Физичке хемије, ФСУ, ФЛУ, ФАСПЕР, Учитељски факултет, ФМУ, Ректорат, Метрополитан, РАФ, Економски факултет, ФМК
*Ово су само начелне идеје за то који би факултет био у којој зони, ако неки факултет има жељу да буде у некој другој зони ово је подложно променама
Идеја је да блокада траје од 13:00 до 16:00 за зоне 1, 2 и 4, док би блокада у зони 3 трајала од 11:30 до 14:30, након чега би сви окупљени кренули према Скупштини. У зони 3 (Општина Нови Београд) би блокада почела сат времена раније како би имали довољно времена да стигну до Скупштине. Окупљање испред Скупштине би трајало од 16:00 до 17:00. Испред Скупштине би протест трајао од 17:00 до 21:00 или 22:00. Од 18:45 до 19:00 би било 15 минута тишине. Студенти би се враћали са протеста после 21/22 часа, али народ који би ту остао се не би „растеривао“, нити би било коме било забрањено да остане на скупу.
*Зоне наравно могу да се скупљају и шире у складу са ситуацијом на терену, али с обзиром да блокада не траје 24 сата, не верујемо да ће бити проблема са мањком људи
Мисија акције, из које поризлазе циљеви је “Враћање суверинитета народу”. Из ове мисије може проистећи испуњење захтева студената, али и доћи до системске промене коју велики део народа тражи.
Такође, током најаве ове акције у јавности је кључно да покушамо да избацимо сентимент да је ово „Дан Д“, већ да овај протест има за циљ да ми представимо наше планове за даљу радикализацију наших акција.
Циљеви протеста произлазе из мисије протеста 15. марта. Сами циљеви се не морају усвајати у целости, нити на било који начин оспоравају или онемогућавају остатак стратешког плана. Сам стратешки план је писан тако да се, услед вероватног неслагања са циљевима, може прилагодити изменама. ЕТФ предлаже 5 циљева, а то су:
4. 250.000 људи на протесту
5. РТС најављује протест 15. марта барем 5 пута
Циљеви се разликују по својој тематици и истакли бисмо да се циљеви 4 и 5 посматрају другачије у односу на циљеве 1, 2 и 3 јер су циљеви чисто метричког карактера.
Циљеви 1, 2 и 3 су циљеви који се тичу системске и друштвене промене. Ови циљеви су уско повезани уз мисију протеста.
Циљ 4 је мерило успешности организације протеста и сам по себи је једноставнији за схватање и баналнији метрик.
Циљ 5 је мерило успешности медијске промоције протеста.
Сматрамо да је јако важно да што више укључимо све раднике, синдикате и остале људе који су нас подржали, јер што више људи буде улазило у штрајк, ми се више приближавамо испуњењу наших захтева. Овде бисмо уско сарађивали са радном јединицом за радничка питања, с обзиром да они имају прецизне информације о свим синдикатима и групама радника који су нас подржали, као и њихове контакте. Наша идеја је да свака зона зове људе из њихове струке који су их подржали. Например, у зони 1 би се звали људи из Инжењерске коморе Србије, раднике ГСП-а, адвокатску комору. У зони 2 би се звали фармацеути, лекари из српског лекарског друштва који су нас подржали. У зони 3 би се звали пољопривредници, драмски уметници. У зони 4 би се звали просветни радници, и други људи из струка факултета који се налазе у тој зони који су нас подржали.
Овај предлог подржава и инкорпорира ФОН медијски / маркетиншки план за промоцију протсета 15.03. уз додатне амандмане и мини-акције. Разрада промоционог плана потпада под радионицу за промоцију (или под КРГМ уколико тако буде одлучено).
Генералном штрајку мора претходити дуга и интензивна медијска кампања. Почевши од понедељка, морамо изнова и изнова објављивати позиве људима за протест 15. али и да се након протеста прикључе генералном штрајку, подсећати се свега што се десило и у етапама укључивати једну по једну професију. Примера ради, дајемо следећи распоред:
1. Понедељак: генерални позив свим професијама из зоне 2 да се прикључе студентима и грађанима на том протесту. То би били пре свега фармацеути и лекари.
2. Уторак: генерални позив свим професијама из зоне 1 да се прикључе студентима и грађанима на том протесту. То би била ИКС, радници ЕПС-а (Колубара, ТЕНТ), Адвокатска комора Србије, радници ГСП-а.
3. Среда: генерални позив свим професијама из зоне 3 да се прикључе студентима и грађанима на том протесту. То би били пре свега пољопривредници и драмски уметници.
4. Четвртак: генерални позив свим професијама из зоне 4 да се прикључе студентима и грађанима на том протесту. То би пре свега били просветари
5. Петак: Овде бисмо направили генерални позив грађанству за ову акцију (идеја касније у документу).
*Овај распоред за позив професијама је само начелна идеја, ово би могло да се мења како се нама учини да је најбоље.
Наравно, и за ово би се организовале радионице где би људи могли да предложе како ову акцију можемо да изпромовишемо кроз медије.
Како бисмо што боље испромовисали ову акцију, неопходно је да имамо контакт са свим домаћим и страним медијима који нас подржавају, како би што више људи сазнало за наш протест и његове циљеве. На ЕТФ-у је планирана једнодневна активност која би се бавила контактирањем свих медија у Србији (и локалних телевизија и новина, па до телевизија са националном фреквенцијом), страних медија, јавних личности, инфлуенсера и свих осталих који имају медијски домашај који би мого да испромовише догађај. Циљ ове активности је да прошири вест о протесту 15. марта, али и да објасни сам протест, његово значење и шта се дођа након њега.
Израда велике количине промо материјала која би се делила људима у другим местима првенствено преко акције ЕТФ-а „Студент у сваком селу“, али и сарадњом са другим универзитетским центрима. Првобитно су дељени флајери у Нишу, што би се поновило и на акцији 8. марта. Поред флајера, штампали би се и постери који би били лепљени на предвиђена места зарад промоције протеста.
Смамтрамо да ће мање акције које ће се дешавати пре протеста 15. бити добра увертира за наш протест на коме позивамо људе на генерални штрајк, јер ће све те акције укључивати раднике. То ће бити протест „Раме уз раме“ 8. марта, протест ЕТФ-а 11. марта у Лазаревцу, као и акција „Операција“ ТМФ-а, којој се датум не зна али је планирана пре 15. марта.
Очекујемо огроман број студената који ће доћи из других градова, апелујемо на све Пленуме да обезбеде што већи и пристојнији смештај у својим зградама за колеге са универзитета ван Београда. Оквиран број расположивих места би ваљало доставити најкасније до 10. марта како би се отвориле пријаве за места на време. Решење које се показало добро у досадашњој пракси је да су студенти бивали смештени на факултетима из сличних научних области које студирају (нпр. ФилФак Ниш је примао Филозофски Београд, ФПН Београд и Филолошки Београд; ФТН Нови Сад је примао ЕТФ, Машински, Архитектонски...).
Треба отворити и могућност смештаја код грађанства у Београду. Ово се може реализовати путем попуњавања форме.
Потребно је остварити сарадњу са таксистима и аутобуским превозницима за враћање студената натраг у своје градове. Уколико буде било трошкова, београдски пленуми би требало да обезеде њихово покривање.
Интерну организацију за допуне и дораде овог костура плана треба одрадити на специјализованим радионицама. Специјализоване радионице би требало да рашчлане поједине проблеме и да се мањи број људи фокусира на решавање истих. Специјализоване радионице би биле радионице за логистику, промоцију и безбедност. Не искључујемо опцију да би се организовале и радионице за друге теме уколико то буде било потребно. Радионице би требало да се дешавају јако често и да се дешавају истовремено и на истој локацији зарад лакше и брже комуникације (пример ове праксе је био за организацију Аутокоманде на Машинском факултету). Радионице треба да избегну претерану бирократизацију и убрзају процес планирања. Апелујемо да се не треба свака ствар са радионице слати на КРГС, ВСД, Пленуме или слично, већ да се радионице баве мањим техничким стварима које неће бити контраверзне. Потенцијално контраверзне ствари, попут нпр. говора на бини или перформанса, би ишле пред Пленуме. На радионицама може учествовати свако, а информације о радионицама ће добијати сви пленуми.
Једно од питања је било како да осигурамо да у свакој зони имамо сличан број људи, тј. да нам нека зона не буде празна а друга препуна, сугерисаћемо кроз медије људима из одређених општина да иду у одређене зоне. Грађанима се оставља да, уколико имају самоиницијативу, организују мања окупљања на другим споредним местима која нису предвиђена овим планом.
Звездара, Врачар, Гроцка, Сопот, Младеновац
Вождовац, Чукарица, Раковица, Барајево, Обреновац, Лазаревац
Нови Београд, Земун, Сурчин
Стари град, Савски венац, Палилула
*Свакако не можемо натерати никога да дође у било коју зону, али овако можемо још јаче интензивирати медијску кампању за ову акцију
Сматрамо да пленуми који чине сваку од 4 зона протеста треба да одлуче о томе какве ће се активности дешавати у њиховој зони. Активности треба да избегну вашарски карактер и треба да остану умерене. Било би битно и разјаснити присутнима поенту протеста 15. марта, ненасилан карактер протеста, али и догађаје који ће се одвити тог дана. Присутни треба да буду упућени у догађаје и циљеве протеста, али и захтеве студената. На радионицама се може детаљније размислити и адекватним активностима и перформансима у зонама.
Један од важних догађаја на протесту испред Скупштине би требао да буде „Народни дневник“. Овај догађај би се заправо одвио на више места, док би главни „студио“ био испред РТС-а, а мање репортаже „са лица места“ на одређеним местима на протесту. Током народног дневника би се направило објективно и исправно обавештавање народа о ситуацији на протесту и у другим градовима, о студентским протестима, о студентским захтевима и зашто су они битни итд. Слободу у разрађивању овог предлога бисмо желели да оставимо заинтересованима, уз претпоставку да би ФДУ био најадекватнији за спровођење самог програма дневника уз техничку подршку других факултета.
Организовао би се наступ хора или београдске филхармоније који би изводили химну Србије, Востани Сербие, и други музички садржај. Ово се, по нашем мишљењу, добро показало на претходним протестима у другим градовима.
На главној бини испред Скупштине би било више студентских говора. Студентски говори би разјаснили захтеве и потребе студената, али и циљеве самог протеста. Говори би били осмишљени на радионицама, а одобрени од стране пленума.
Црква Светог Марка је у непосредној близини централног дела протеста, те како би се одржао и подстрекао дух мирног протеста сматрамо да би нека врста религијског садржаја била пожељна. Овај предлог треба опрезно размотрити пошто ако би било ко из Цркве био у организацији ове активности, за то му је потребан благослов, што највероватније неће добити. Цивилна неформална организација би била лакша.
Испред Скупштине, као додатна врста баријере, треба да стоји барјактарат. Барајктарат чине све заставе студената, ученика, организација итд. који су у блокади.
У организовано време (нпр. у 19.00) би се одвила мини-акитвност „највећа бука у Србији“ која за циљ има да агитује народ у читавој земљи. Ово би био отворен позив за све грађане да звиже у пиштаљке, лупају у шерпе, трубе и тиме покажу незадовољство и своју подршку студентима у борби (нпр. релативно слична активност се одвила током пандемије када су грађани аплаудирали медицинским радницима).
Велики проблем на протестима је што људи питају редаре за информације о протесту, а редари неретко немају све информације. Ово би се решло инфо-пултовима на одређеним местима где би стојали људи који имају при себи сатницу, мапу активности, списак догађаја итд. Ово би потенцијално растеретило обавезе редара и дало би им прилику да имају више фокуса на обезбеђивање самог протеста.
*За све активности испред скупштине би се још причало и детаљније разрађивало, ово су само начелне идеје
Стратегија после 15. марта
С обзиром да ми позивамо на тродневни генерални штрајк од 17. до 19, неопходно је да током три дана организујемо акције како би нам се људи који су тих дана у штрајку придруже у неким активностима. Такође, ми бисмо планирали даљу радикализацију акција и протеста за после 15. марта, на чему би се накнадно радило.
Што се тиче тих радикализација, гледали бисмо да блокирамо неке кључне гране привреде како бисмо увели што више радника у штрајк, али и како бисмо што више притиска извршили на државу.
Неке од грана привреда или професија које бисмо примарно гледали да блокирамо су: ЕПС, ГСП, Коклубара.
Сматрамо да треба обезбедити смештај студентима из других градова могућност да остану у Београду до понедељка (17. март) како би учествовали на даљим протестима тих дана.
Безбедност и логистика
Барикаде и логистички центри
Што се тиче логистичких центара за зоне 1 (Булевар) и зоне 4 (Трг Републике), као што је горе наведено логистички центри ће бити факултети који се налазе у близини тих зона. Што се тиче зоне 2, биће неопходно поставити један логистички центар у самој зони. То би били исти шатори који су коришћени на Аутокоманди, с обзиром да су они идаље у власништву Машинског факултета (уколико то Машински дозволи). Уколико буде неопходно, докупиће се још шатора и осталих логистичких потрепштина. Исто важи и за зону 3.
Што се тиче барикада, ограде и знакови који су коришћени на Аутокоманди су као и шатори су и даље код Машинаца, па бисмо их позајмили за ову акцију исто као и шаторе. За случај да пленум Машинског факултета не одобри да нам позајми ову опрему за ову акцију, ЕТФ би платио сву неопходну опрему из своје касе. Што се тиче пролаза за хитну помоћ, постоји идеја да се купе неке мање ограде или да се повуче неки канап/траку (као што је било у Крагујевцу и Нишу); ово би ограђивало те зоне и спречавале људе да ту пролазе и да се крећу. Редари би наравно и даље дежурали да пазе на ове пролазе, али овако би били растерећенији редари. Сви ови логистички детаљи плана ће се даље детаљније разрађивати уколико то буде неопходно.
Због потенцијалних опасности за одређене институције, предлажемо да испред тих места буде већи део редара. На протесту очекујемо минимално 2000 редара (студенти, професори, ИТ-евци, бајкери, синдикати, цивили...). Најважније локације које морају бити обезбеђене:
Апелујемо на грађане да се уздрже од кувања и пржења хране током протеста. Ипак, за оне који то желе, биће обезбеђени одређени простори на Ташмајдану, уз неопходно присуство противпожарних апарата. Такође, позивамо све да припремљену храну доносе у логистичке центре и на факултете, при чему ће локације бити накнадно утврђене (нпр. Учитељски, Правни факултет и др.). Штандови са водом биће постављени на више локација, посебно у близини шатора прве помоћи. Поред воде, на тим местима биће обезбеђене и основне залихе
суве хране и слаткиша. Разматра се могућност дистрибуције хране у Пионирском парку, док ће снабдевање на Ташмајдану бити сигурно организовано.
Бина ће бити постављена централно испред зграде Скупштине, између ограде и степеништа, са приоритетом да буде што ближе степеништу. Тачне димензије бине и техничке спецификације озвучења биће одређене након добијања информација од донатора. Озвучење мора бити довољно снажно да омогући јасну чујност у зони А (означеној црвеном бојом). Биће ангажован аудио инжењер који ће координирати поставку и подешавање звучника. Распоред звучника предвиђен је дуж ивица зоне А, као и у Пионирском парку, уз комбинацију великих (скупљих) и мањих (економичнијих) звучника, у складу са расположивим донацијама и буџетом протеста.
Биће постављена два велика, ограђена и обезбеђена сектора за новинаре, уз могућност додатних мањих представништава, у зависности од договора са тимом задуженим за медије.
· Главни новинарски сектор биће смештен испред Старог двора, у зони главне бине.
· Други сектор биће постављен код РТС-а, на тераси поред цркве.
· Мања представништва су предвиђена на локацијама код Правног факултета, Лондона, Мањежа и Хотела Москва.
За ваздушне снимке и надзор, два тима дронова биће распоређена унутар ограђеног платоа код зграде Скупштине, са обе стране, како би обезбедили потпуно покривање простора. Разматра се и могућност ангажовања трећег тима, који би био позициониран на паркингу иза Правног факултета.
Још увек није обезбеђен, задужење за неког са ЕТФ-а или да се јави неко ко би знао са тиме. Радна јединица за логистику протеста ради на решавању овог проблема.
Очекујемо најмање 20.000 аутомобила који ће доћи. Потенцијална решења би била паркирање у булеварима у брзој траци (Булевар Михајла Пупина на Новом Београду), Ушће пољана, у граду у брзим тракама великих улица, на тротоарима улица које се неће користити за протест. Радна јединица за логистику протеста ради на решавању овог проблема.
Наглашавамо да овај просторни план је подложан измени и само је претпоставка који би најефикаснији начин контролисања масе људи био. Црне линије представљају затворене улице које би биле ван домашаја из безбедносних разлога. Црвени део представља језгро протеста (Зона А), наранџасте линије представљају шире језгро протеста, односно улице које ће највероватније бити попуњене (Зона Б). Плави део представља потенцијалне зоне за ширење услед већег броја људи. Жутом бојом су обележени кључни објекти. Зеленом бојом су обележени паркови. Љубичастом бојом су обележена места предвиђена за бину и звучнике.
Сама бина би била још једна од предвиђених барикада које би отежале упад у Скупштину (који овај план не жели да подстакне).
Београдска (ка Славији) – Булевар Краља Александра (ка Скупштини) – Професора Михаила Ђурића – Карнегијева – Краљице Марије (код Машинског) – Рузвелтова (ка Новом Гробљу) – Краљице Марије (ка ГО Звездара) – Булевар Краља Александра (код Вуковог споменика), Молерова, Патријарха Гаврила, Кнегиње Зорке, Кумановска, Браће Недић, Проте Матеје
Професора Михаила Ђурића, Карнегијева, Краљице Марија (ка Машинском)
Зграда Техничких факултета, Правни факултет, Машински факултет
Површина – Око 18 000 m2
Процена за минимални и максимални број људи у иницијалној зони: 1800 - 50 000
Др Милутина Ивковића, прилази бензинској пумпи*, Булевар Ослобођења (ка Стадиону Рајко Митић), Војводе Степе, Табановачка, искључење на Аутопут*, Булевар Ослобођења (ка Франшу)
Булевар Ослобођења (ка Франшу), Војводе Степе
Шатор*
Површина – Око 13 500 m2
Процена за минималан и максималан број људи у иницијалној зони: 1600 – 40 000
Омладинских бригада, Париске комуне, Булевар Михајла Пупина (ка Земуну), Булевар Михајла Пупина (ка Ушћу)
Париске комуне, Булевар Михајла Пупина (ка Земуну), Булевар Михајла Пупина (ка Ушћу)
ФДУ, Шатор, Трактори
Површина – Око 16 000 m2
Процена за мин и макс број људи у иницијалној зони: 2000 – 50 000
Васе Чарапића, Добрачина, Доситејева, Француска, Булевар Деспота Стефана, Македонска, Коларчева, Прилази ка Кнез Михаиловој*, Лазе Пачуа
Коларчева
Филозофски факултет, Филолошки факултет, зграде ПМФ-а, Ректорат*
Површина – Око 17 500 m2
Процена за мин и макс број људи у иницијалној зони: 2000 – 50 000
*Ово су само наше начелне идеје о рутама до зона, наравно да сваки факултет појединачно има аутономију да одреди која им рута и време одговара
Окупљање 12:15 код Ветеринарског факултета, полазак у 12:30 ка кружном току на Аутокоманди
Улице којима се иде: Булевар Ослобођења
Окупљање 11:45 код ФОН-а на Булевару ослобођења, полазак у 12:15 ка кружном току на Аутокоманди
Улице којима се иде: Булевар Ослобођења
Окупљање 10:15 код Пољоприврдног факултета, 10:30 полазак ка Општини Нови Београд
Улице којима се иде: Немањина – Николаја Островског – Александра Дубчека – Булевар Михајла Пупина
Окупљање у 11:50 код ЕКОФ-а, полазак у 12:15 ка Тргу Републике
Улице којима се иде: Гаврила Принципа – Југ Богданова – Зелени Венац – Призренска – Теразије – Коларчева
Окупљање у 10:40 код ФДУ-а, полазак у 11:00 ка Општини Нови Београд
Улице којима се иде: Булевар Уметности – Булевар Михајла Пупина
Окупљање у 12:15 на Студентском тргу, како би кренули у 12:30 ка Тргу Републике и поставили барикаде
Окупљање у 12:30 код зграде Техничких факултета како би се на време поставиле барикаде
Шумарски и ДИФ – Иду директно до Општине Нови Београд како би омогућили довољан број редара у тој зони, да буду тамо у 11:10
Окупљање код Правног факултета након завршетка блокаде у 16:00, полазак ка Скупштини у 16:20
Улице којима се иде: Булевар Краља Александра
Окупљање у улици Булевара Ослобођења (ка Франшу) након завршетка блокаде у 16:00, полазак ка Скупштини у 16:10
Улице којима се иде: Булевар Ослобођења – Београдска – Булевар Краља Александра
Окупљање у Булевару Михајла Пупина (ка Ушћу) након завршетка блокаде у 15:00, полазак ка Славији у 15:15. Долазак на Теразије у 16:10 како би заједно са факултетима који блокирају Трг Републике кренули ка Скупштини
Булевар Михајла Пупина – Бранков мост – Бранкова – Зелени Венац – Призренска – Теразије – Трг Николе Пашића
Окупљање у 16:00 у Коларчевој, полазак ка Скупштини у 16:15 након сусрета са факултетима из зоне 3
Коларчева – Теразије – Трг Николе Пашића
Пролаз за хитну помоћ ће бити преко трамвајских шина у Београдској, Булевару Краља Александра и Рузвелтовој. Задужење редара ће бити да пазе да ови путеви остану проходни како би пролаз хитној био омогућен.
Зона 2 – Аутокоманда, кружни ток
У овој зони ће бити два иницијална пролаза за хитну помоћ; Први ће бити преко трамвајских шина које иду из правца Ветеринарског факултета у Војводе Степе, а други ће бити у улици Др Милутина Ивковића, где ће се оставити отворен смер који иде у правцу Стадиона Партизана. Задужење редара ће бити да пазе да ови путеви остану проходни како би пролаз хитној био омогућен.
Зона 3 – Општина Нови Београд, кружни ток
У овој зони ће бити два иницијална пролаза за хитну помоћ; Прва ће бити у Булевару Михајла Пупина у жутој траци, а друга ће ићи из Омладинских бригада у скроз десној траци преко такси станице код Општине Нови Београд у Булевар Михајла Пупина (ка Ушћу) у ђутој траци. Задужење редара ће бити да пазе да ови путеви остану проходни како би пролаз хитној био омогућен.
Зона 4 – Трг Републике
У овој зони ће бити само један пролаз за хитну помоћ. То ће бити само скроз десна трака у Коларчевој и скроз десна трака у Македонској. Задужење редара ће бити да пазе да ови путеви остану проходни како би пролаз хитној био омогућен.
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.