- Dr Đuro Macut mandatar za sastav vlade; Nova Vlada biće izabrana do Velikog petka
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je večeras da će profesor doktor Đuro Macut biti mandatar za sastav nove vlade.
Vučić je kazao da će nova vlada biti izabrana do Velikog petka i da su pred njom teški zadaci - da se zemlja suprostavlja svim pritiscima povodom regionalne politike, da zemlja reši pitanje taksi sa SAD, da ubrza evropski put, da istovremeno sačuva svoje tradicionalne prijatelje na istoku i da obnovi nivo investicija, kako stranih, tako domaćih.
"Biće veliki zadatak na novoj vladi da nastavi da čuva mir, stabilnost, da se ponaša trpeljivo i strpljivo.
Vlada treba da ima jasnu posvećenost ka budućnosti i naša želja i namera je da vratimo Srbiju na pijadestal pobednika i da bude najbrža rastuća ekonomija do kraja godine.
- Očekujem susret sa Trampom, tema – takse i trgovinski odnosi sa SAD
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da očekuje sastanak sa predsednikom Donaldom Trampom u narednih mesec dana. Tom prilikom, kako je najavio, ponovo će pokrenuti pitanje uvođenja taksi i carina na srpsku robu od strane Sjedinjenih Američkih Država.
"Amerikanci tvrde da Srbija ima suficit u trgovini sa SAD u iznosu od 600 miliona dolara. Prema njihovoj metodologiji, sva roba koja prolazi kroz američke banke ili firme – čak i ako je reč o američkim proizvodima – više se ne evidentira kao roba uvezena u Srbiju, već kao da je završila u Holandiji ili drugim zemljama. Zbog toga oni računaju da mi imamo suficit, iako mi u stvarnosti imamo mali deficit", objasnio je Vučić.
Prema njegovim rečima, izračunati suficit se deli sa ukupnom trgovinskom razmenom – 600 podeljeno sa 800 miliona – što daje 0,75, odnosno 75 odsto. Podelom tog procenta na dva, dolaze do podatka od 37 odsto, što koriste kao obrazloženje za uvođenje trgovinskih mera.
"Ovo je za nas veliki problem", istakao je predsednik Srbije.
Kako je dodao, ne zbog obima ukupne trgovine sa SAD, već zbog posledica po određene privredne sektore. Posebno je naglasio značaj za gumarsku industriju, ali i proizvodnju auto-delova i vojnu industriju.
"Pored toga, ovakva situacija šalje loš signal potencijalnim investitorima. Ako Srbija ima veće carinske barijere nego Evropska unija, to može uticati na odluke investitora. Zato ćemo učiniti sve što možemo da ovaj problem rešimo", poručio je predsednik Vučić.
- Teror nad Srbima se nastavlja
Predsednik je rekao da je na Kosovu i Metohiji uhapšeno 16 lica iz centralne Srbije, koji su išli da posete Bogosloviju i manastire u okolini Prizrena.
"Zamislite, neka od tih lica su i pripadnici bezbednosnih struktura, a onda su im našli, kažu, nož i neku polomljenu sekiru. I to vam pokazuje kakav se teror nad Srbima nastavlja, jer je važno samo da bude nad Srbima. I razume se, svi će da ćute i neće reći ni reči", rekao je Vučić.
Svaka odluka o hapšenju Milorada Dodika bi bila katastrofalna, i za ceo region i za Srbiju
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je situacija u regionu veoma teška, a posebno politička situacija u Republici Srpskoj i BiH i izrazio zabrinutost da bi svaka odluka o pokušaju hapšenja Milorada Dodika bila katastrofalna za ceo region i Srbiju.
Poručio je u obraćanju u Palati Srbija da je zato neophodno očuvanje mira i nedonošenje ishitrenih mera.
"Jer svaka odluka o pokušaju hapšenja Milorada Dodika, po našem mišljenju, bila bi katastrofalna za ceo region i za Srbiju svakako. Takođe, jasno je koliko su snage uprle pojedine strane obaveštajne službe kada su i unutar našeg sistema pronašli one koji bi baš sada i u ovom trenutku da saslušavaju predsednika Republike Srpske zbog nekakve kuće na Dedinju od pre 15 ili 20 godina", rekao je Vučić u Palati Srbija.
Istakao je da bi bila velika sramota za Srbiju da ona učestvuje u hapšenju predsednika Republike Srpske.
"Da ona obavlja prljavi posao za sve one koji bi da sruše srpski narod i Srpsku. Šta sve pada na pamet pojedinim nosiocima vlasti ovde u Srbiji i tobožno na osnovu međunarodne pravne pomoći na osnovu zahteva iz Sarajeva", rekao je Vučić.
Vučić je na početku obraćanja poručio da su našoj zemlji danas više nego ikada potrebni mir, stabilnost i jedinstvo.
"Mi zbog tenzija koje postoje u našem društvu, plašim se, nismo u stanju da sasvim racionalno sagledamo sve opasnosti i probleme sa kojima se suočavamo. Situacija je u regionu veoma teška, posebno politička situacija u Republici Srpskoj, Bosni i Hercegovini, gde su donete presude protiv predsednika Republike Srpske, predsednika Narodne skupštine Srpske i predsednika vlade Republike Srpske, te presude su donete u Sarajevu", rekao je Vučić.
Kako je rekao, to generiše ogromne probleme, ne samo za Republiku Srpsku, već i za Srbiju.
"Izloženi smo otvorenim napadima, kako iz Sarajeva, bezbrojnim lažima o umešanosti Srbije, čak i u proterivanje nemačke ministarke o čijoj poseti čak uopšte nismo bili obavešteni i ništa o tome nismo znali, do svih drugih detalja, jer je neophodno urušiti, oslabiti i uništiti Srbiju", rekao je Vučić.
Dodao je da je u prethodnih deset dana na svim nivoima pokušavao da razgovara, onoliko koliko imamo pravo ne mešajući se u tuđe unutrašnje odnose, ali zabrinut zbog situacije u celom regionu, i da smo zbog toga molili i ljude u vrhu NATO-a i u vrhu Evropske unije, Britance takođe i sve druge, da se pronađe nekakvo kompromisno rešenje unutar BiH, kakvo god, neko rešenje koje neće uniziti bilo koju stranu.
"Neko rešenje koje će doneti dugoročnu stabilnost. Plašim se da ono što sam čuo i video je uglavnom želja za sprovođenjem svih mera koje su već donete protiv rukovodstva Republike Srpske i nedovoljno sluha da se čuje ono što misli Republika Srpska ili ono što misli Republika Srbija. To me dodatno veoma plaši i brine i našu zemlju dovodi u izuzetno tešku poziciju. U narednom periodu teško je očekivati bilo kakve lepše i lakše stvari da se uopšte čuju, a kako i na koji način i u kojoj meri ćemo moći iz svega toga da izađemo neoštećeni, ostaje da se vidi", rekao je Vučić.
Naglasio je da ćemo zato činiti sve što je u našoj moći ukazivanjem na poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i na neophodnost očuvanja mira i nedonošenja ishitrenih mera.
- Srbija se suočava sa unutrašnjim tenzijama, region u političkoj nestabilnosti
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da su našoj zemlji potrebni jedinstvo, mir i stabilnost. Ocenio je da zbog unutrašnjih tenzija u društvu ne uspevamo da sagledamo sve rizike i izazove sa kojima se suočavamo.
Upozorio je i na tešku političku situaciju u regionu, posebno u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini, gde su, kako je naveo, izrečene presude protiv najviših zvaničnika – predsednika, predsednika Narodne skupštine i predsednika Vlade.
"U našoj zemlji i našoj Srbiji je potrebno jedinstvo, mir i stabilnost. Zbog tenzija koje postoje u našem društvu, nismo u stanju da sagledamo sve opasnosti i probleme. Situacija u regionu je veoma teška, posebno politička situacija u Republici Srpskoj i BiH, gde su donete presude protiv predsednika i predsednika Narodne skupštine i predsednika Vlade", rekao je Vučić.
Kako je dodao, izloženi smo otvorenim napadima, kako iz Sarajeva, jer je neophodno uništiti i oslabiti Srbiju.
"U prethodnih 10 dana sam na svim nivoima razgovarao da se pronađe neko rešenje unutar BiH, kakvo god, neko rešenje koje neće uniziti bilo koju stranu, koje će doneti dugoročnu stabilnost", istakao je.Vučić.
Istakao je da je teško očekivati lepše i lakše stvari u narednom periodu.
"Svaka odluka o hapšenjuMilorada Dodikabi bila katastrofalna, i za ceo region i za Srbiju svakako", rekao je predsednik Srbije.
GZS/ Tanjug,RTS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.