Sve što je posedovala - kuću sa placem, tri dućana, štalu i baštu sa blagorodnim voćem - gospođa Sofijana iz Nove Varoši 1789. godine poklonila je manastiru Kovilje u selu Smiljevac između Javora i Golije, „za dušu i večni spomen” upokojenim članovima porodice.
Do sada nepoznate činjenice o darivanju svetinje na drugom kraju Starog Vlaha pred čitaoce drugog broja godišnjaka „Stari Vlah” iznosi Zorica Zlatić Ivković, istoričar umetnosti iz Sirogojna na Zlatiboru. Otkriva ih u turskim dokumentima u kasabi Nova Varoš, najpre 1764. godine, pa 3. januara 1789. godine, a o bogatim darovima Sofijane Lazinice, čiji se otac zvao Dmitar, a suprug Lazo, svedoče i zapisi na praznim stranama Koviljskog četvorojevanđelja, uz opomenu upućenu onome ko bi se usudio da prilog oduzme od svete crkve.
Počast - Milinko Bujišić, Foto Letopis Stari Vlah
Prvi put su, takođe, bar za ovdašnje prilike, svetlost dana ugledali i podaci o prvom turskom popisu 1850/51. godine. Kasaba Nova Varoš je, kako pišu Kemal Nurkić i Miroslav Glavonjić, imala 274 kuće i i 903 muške glave, među kojima 499 glava nemuslimanskog stanovništva, 351 stanovnik je bio musliman i 53 Roma. Turski defteri kažu da je bilo 27 zemljoposednika, 22 kiridžije, 18 krojača, 13 trgovaca, 11 pekara...
Časopis u izdanju Istraživačko-izdavačkog centra „Stari Vlah” iz Beograda, sa ispostavom u Novoj Varoši, gde je štampanjem knjiga pokrenuta zapustela izdavačka delatnost, posebnu pažnju poklanja dvema skrajnutim temama - ćirilici i digitalizaciji građe.
Teror - Ustaška svedodžba 1941. Foto Letopis Stari Vlah
„Ćirilica je, uz Srpsku pravoslavnu crkvu, jedina duhovna vertikala koja povezuje srpski narod i njegovu kulturu od Svetog Save do današnjeg dana”, piše jedan od najistaknutijih srpskih lingvista, prof. dr Miloš Kovačević, tumačeći naš odnos prema vlastitom pismu.
Manifestacija „Ćirilična baština” u Bajinoj Bašti postala je značajan kulturni događaj, a o nizu aktivnosti grupe entuzijasta koji čuvaju srpsko pismo svedoči istoričar Marko Kovačević. Časopis donosi i prilog o progonu ćirilice u Novoj Varoši tokom dva svetska rata, uz faksimile dokumenata.
Urednik časopisa Milomir Kragović podseća na primer pregnuća u komšiluku: Biblioteka „Vuk Karadžić” u Prijepolju je 2016. godine, među prvima u Srbiji, započela digitalizaciju kulturno-istorijske građe i već ima 45.000 digitalnih stranica.
Foto: Letopis Stari Vlah
Na stranicama Letopisa „Stari Vlah” su i portreti geografa Jovana Cvijića i đenerala Krsta Smiljanića, komandanta Drinske divizije, kao i istraživanja Vukomana Šalipurovića o Raoničkoj buni.
Uz „raporte” o novim knjigama, nastanku prezimena i arheološkim istraživanjima, te graditeljskom nasleđu, osvetljena su narodna predanja i zapisi o imenima starovlaških planina, a čitaoci se vraćaju u vremena jela sa ognjišta i starovlaške trpeze.
Stranice časopisa ne zaobilaze ni privredne teme na jugozapadu Srbije, analizirajući lepote i turističke šanse Zlatara, kao i aktuelnosti iz života opština Priboj i Rudo.
Za mnom, junaci!
Ivanjičanin Dušan Purić (1873-1914), potpukovnik, komandant IV užičkog puka „Stevan Nemanja”, na Mačkovom kamenu, u borbi protiv Švaba, izdao je poslednju komandu: „Za mnom, junaci, da branimo otadžbinu!”
Dušan Purić, Foto: Letopis Stari Vlah
„Ivanjica je zaboravila svog heroja”, podseća novinar Emil Protić. Posle Prvog svetskog rata ulica u kojoj se rodio ponela je njegovo ime, a nakon oslobođenja je izbrisano. Danas na njega podseća samo nekadašnja Purića bašta i u njoj davno presahla česma?!
Šanse - Zlatar čeka investitore, Foto: Letopis Stari Vlah
Konkurs za kratku priču
Konkurs za kratku priču „Milinko Bujišić” raspisuju IIC „Stari Vlah”, Biblioteka „Jovan Tomić” i Dom kulture u Novoj Varoši. Konkurs povodom godišnjice smrti Bujišića, beogradskog novinara i aforističara, rođenog u Kokinom Brodu, jednog od pokretača izdavačke delatnosti „Starog Vlaha”, otvoren je od 20. marta do 1. jula. Autori mogu slati dve neobjavljene priče (do 6.000 karaktera), a žiri će 1. septembra novčano nagraditi tri priče, uz povelje. Biće odštampana i knjiga priča.
Novosti, D. Gagričić / GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.