Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Rusija razvila inovativni lek za rak

21/04/2025
image-gallery-item
Foto: printscreen

Slušaj vest

Deveti arbitražni apelacioni sud u Moskvi utvrdio je da je u Rusiji razvijen inovativni lek za lečenje raka koji nema pandan u svetu, navodi se u dokumentima do kojih je došla agencija RIA Novosti.


- Tokom razmatranja žalbe, sud je uzeo u obzir da je kao rezultat realizacije ugovora razvijen lek bez svetskih analoga, koji omogućava lečenje onkoloških bolesti bez obzira na stadijum bolesti - stoji u sudskim aktima.

Radi se o preparatu nazvanom „Afotid“, koji se već koristi u terapiji dobrovoljaca. Njegova bezbednost potvrđena je dostavljenom medicinskom dokumentacijom, a klinička ispitivanja dozvoljena su u sedam specijalizovanih centara u Rusiji.

 

Ministarstvo tražilo raskid ugovora, sud stao na stranu naučnika

 

Ovaj slučaj proistekao je iz tužbe Ministarstva industrije i trgovine Rusije protiv kompanije „Lina M“ iz grada Koroljova, koje je tražilo raskid državnog ugovora vrednog 150 miliona rubalja, potpisanog još 2014. godine. Ugovor je obuhvatao istraživanje i razvoj inovativnog leka iz grupe aktinomicina za lečenje karcinoma, uz korišćenje vektora za proteinsku isporuku.

Ministarstvo je, osim raskida ugovora, tražilo i povraćaj više od 117 miliona rubalja neiskorišćenog avansa, kao i preko 80 miliona rubalja kamata. Tvrde da je došlo do više od šest godina kašnjenja i da krajnji rezultat navodno nije imao tržišnu vrednost.

Međutim, Arbitražni sud Moskve je u novembru odlučio da raskine ugovor i dosudio naplatu 117 miliona rubalja, ali nije odobrio kamate. Obe strane su se žalile na presudu.

 

Apelacija: kašnjenje bilo opravdano, lek ima društveni značaj

 

Apelacioni sud je, međutim, značajno smanjio iznos naplate – na 14 miliona rubalja, uz obrazloženje da je do kašnjenja došlo zbog objektivnih razloga. Ispostavilo se da je dozvola za klinička ispitivanja izdata sa jednogodišnjim zakašnjenjem, da su ispitivanja kasnije više puta prekidana zbog pandemije i zabrane angažovanja dobrovoljaca, kao i da su zapadne sankcije primorale domaće stručnjake da razvijaju i sopstvenu opremu, uključujući specijalni homogenizator za visoko pritisne polimerne čestice.

Na osnovu svih tih okolnosti, sud je zaključio da je kompanija „Lina M“ uprkos teškoćama uspela da razvije lek koji ima veliki značaj za društvo i zdravstvo.

 

GZS/Informer

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika Matis

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.