су експлодирале у правом смислу те речи, међутим, добра вест је то што у последњих 20 дана овај талас никога није довео до респиратора, што негде и јесте циљ, каже директор чачанске болнице. О епидемиолошкој ситуацији најбоље говоре редови за тесирање испред ковид амбуланти.
Струка је мишљења да се све заввршава на општој пракси и да симптоми овог соја трају око четири дана.
„Има много пацијената испред наших ковид амбуланти и испред контејнера где се врше тестирања, као и на инфо пулту где се издају резултати, док је највећа гужва у лабораторији, јер се свим пацијентима даје да раде основну лабораторију како би се проверило да ли резултати указују на ковид”, појаснио је др Александар Пајовић, директор чачанског Дома здравља.
Директор Дома здравља др Александар Пајовић, фото: ГЗС
Др Пајовић је истакао да се овај сој вируса корона брзо преноси, али је у овој ситуацији важно то да је лака клиничка слика код велике већине пацијената.
„Овај сој пролази као стандардна вирусна инфекција слична грипу са упалом горњих респираторних путева (Грло и температура), тако да болнички капацитети нису оптерећени, трају отприлике четири дана и све се завршава на нивоу примарне здравствене заштите”, појаснио је др Пајовић.
Међутим, може се рећи да није занемарљива мала победа чачанске болнице над вирусом корона је та што болнички капацитети нису оптерећени.
„Заиста болнички капацитети су малте не оптерећени као што су били и пре овог новог таласа, што је добра ствар и потврђује да нема тешких клиничких слика, ни тешко оболелих. Број пацијената у чачанској болници се смањује, први пут у респираторном центру имамо пацијенте, који нису на респираторној подршци, то је у последњих 20-ак дана. Међутим, и даље смо у неизвесности у ком ће правцу ићи ова епидемија, тако да и даље функционишемо у ванредној ситуацији. Болница нам је подељена у ковид и не ковид”, објаснио је др Мирослав Сретеновић, директор чачанске болнице.
С обзиром на то да се повећава проценат броја инфицираних вирусом корона, директор чачанске болнице каже да постоји бојазан и од заражавања већег броја здравствених радника.
Директор опште болнице др Мирослав Сретеновић, фото: ГЗС
„Већ се примећује у последњих десетак дана, повећан је број инфицираних здравствених радника, који по законитости не могу да раде, јер су и сами преносиоци, те како болница ради у двојном режиму (ковид и не ковид), одсуством тих радника, принуђени смо да правимо реорганизацију. Вирус нас је већ доста пута изненадио и понашао се непредвидиво, па нас је научио да будемо врло опрезни и сумњичави”, закључио је директор чачанске болнице.
Др Михаило Луковић, руководилац Радног тима за праћење ширења вируса корона на подручју Моравичког округа рекао је за да оно што је карактеристично за овај вирус је то да оболевају и они који су вакцинисани, мада ређе и са лакшом клиничком сликом и оболевају они који су већ имали ковид.
Руководилац Радног тима за праћење ширења корона вируса др Михаило Луковић, фото: ГЗС
„Омикрон сој показао је неко лице у смислу да практично, можемо рећи да се вирус помало навикава на човека, није толико агресиван”, закључио је др Луковић.
Глас западне Србије
Прилог емитован у вестима Б92:
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.