oborena tri neprijateljska projektila, oko 18 sati. Sledeći napad usledio je u nedelju u 4.45, kad je Sloboda gađana sa pet bombi, a treći prošlog utorka u 4.10, a tada je na fabriku bačeno 7 raketa.
Zlikovci su opet doletili u zoru i u naletima u kojima se pojavilo 70 izviđačkih aviona, bombardera i pratećih letilica, ispalili šest projektila prema postrojenjima kompanije „Sloboda”, na periferiji Čačka. Pogođeni su pogoni za proizvonju štednjaka i usisivača u kojima je buknuo plamen, kasnije ugašen, dok je jedna bomba pala u radničko naselje, oko 200 metara istočno od fabričke kapije. Tu je, u svojoj polusrušenoj kući, ubijena Mileva Kuveljić (73), zanoćivši sama.
Taj projektil strmoglavio se u kuću do njene, gde nije bilo nikoga. Pripadala je Radenku Prtenjakoviću i od te građevine ostala je samo gomila šuta, sa kraterom u sredini.
„Sva sreća što je Milevina ćerka sa decom konačno u gradu”, kaže nam njen sused Vlastimir Bakić (63) koji ima stambenu kuću na drugoj strani ulice, udaljenu samo dvadesetak metra od mesta pada bombe.
Uveo nas je u svoj upropašćeni dom, gde živi sa suprugom Spasenijom. Išli smo od odaje do odaje i zaticali pokućstvo zgužvano kao maramice. Izvaljeni su ragastovi prozora i vrata i u prizemlju i na spratu, sve stvari su u komadima, dok je veće delove lamprije pronašao na drugoj strani ulice.
„Eto, šta je sudbina. Otac mi je 1941. pobegao od Šiptara s Kosmeta, skućili smo se ovde, u „Slobodi” sam radio 36 godina, pa dočekao penziju. Sada su mi dušmani uništili skoro sve što sam stekao. Ko zna šta bi bilo da nisam poslušao ženu i prvi put zanoćio u podrumu. Inače sam spavao na kauču, do prozora u prizmelju”, veli Vlastimir.
Njegov sused, Bogdan Proković (69), konačio je u svojoj sobi, pa se probudio kad je čuo napad. Kroz prozor ga je ranio jedan geler bombe koja je pala na kuću Prtenjakovića.
„Prevezen je u čačansku bolnicu i trenutno je u šok sobi. Lekari kažu da mu život trenutno nije u opasnosti, ali su potrebni dobrovoljni davaoci krvi”, ispričao nam je Prokovićev sin Dragan.
U bolnici je, tokom nedeljnog jutra, dovezeno sedmoro povređenih u ovom divljačkom napadu. Četvoro je ubrzo pušteno kućama a troje zadržano na lečenju sa povredama, koje, u ovom času, nisu opasne po život.
Danas oko podneva, razrušeno naselje kod fabrike bilo je puno sveta, meštana i dobronamernika koji su došli da bi videli šta se dogodilo sugrađanima. Iako je na snazui bila vazdušna opasnost, stotine radnika je s okolnih visova posmatralo kako dogoreva „Slobodin” pogon za proizvodnju kućnih uređaja. Gledali su to s tugom, jer je u ovoj fabrici zarađivan hleb za 20 000 duša u Čačku i okolini.
Napad aviona fašisitičke alijanse na Čačak počeo je u nedelju ujutru u 3.17 i trajao do 3.35 sati, i to je bila najteža noć u istoriji ovog grada. Mnogi meštani, međutim, ispred kuća pratili su šta se zbiva na noćnom nebu, pa očevici tvrde da je jedna neprijateljska letilica pogođena, i kao buktinja odletela ka Požegi.
Isto je uočio i jedan čuvar iznad Čačka, te su u toku dana u potragu za avionom krenuli mesni lovci iz Dragačeva i sa Ovčara.
Ovo je zabeležno u knjizi „Čačak i Lučani-teški dani još teže noći” Gvozden Lj. Otaševića, koju je izdao Glas zapadne Srbije.
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.