41 opštini i gradu u Srbiji u zgradi opštine Smederevska Palanka, koja je energetski sanirana kroz isti program.
Ona je navela da su među njima i Hemijski fakultet, 20 škola i vrtića širom Srbije i KBC Dragiša Mišović.
"Ministarstvo rudarstva i energetike izdvojilo je ove godine 800 miliona dinara, dvostruko više sredstava u odnosu na 2023. godinu za energetsku sanaciju vrtića i predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola, fakulteta, biblioteka, domova kulture, zdravstvenih ustanova, zgrada opštinskih uprava, rekonstrukciju javnog osvetljenja u 41 opštini i gradu, sa kojima smo danas potpisali ugovore", rekla je Đedović Handanović.
Ona je dodala da je ukupna vrednost ulaganja Ministarstva i lokalnih samouprava iznosi blizu 1,3 milijardi dinara.
Ministarka je rekla da je ove godine na javni poziv prijavljeno dvostruko više gradova i opština u odnosu na prošlu godinu i da će biti sanirano dva puta više objekata.
"U Smederevu, Lajkovcu, Ubu, Vranju i Surdulici biće sanirani vrtići i predškolske ustanove, kao i dečje odmaralište na Zlatiboru, tri fakulteta u Beogradu i Novom Sadu, a posebno mi je drago što će biti saniran Hemijski fakultet koji ima velike izazove sa energetskom efikasnošću i visokim računima za energente. Biće sanirano 15 škola, muzička škola u Valjevu, osnovne škole u Nišu, Kragujevcu, Ljuboviji, Zaječaru, Kraljevu, Kuli, Despotovcu, Velikoj Plani, Tutinu, Ljigu, zatim škole u Vladimircima, Svilajncu i Ražnju, kao i biblioteka u Beloj Palanci i KBC Dragiša Mišović u Beogradu", rekla je ministarka.
Đedović Handanović je rekla da će se ugradnjom solarnih panela za proizvodnju električne energije objektima u Bosilegradu, Lučanima i Golupcu omogućiti snabdevanje iz čistih izvora energije i značajna samostalnost u snabdevanju.
Ministarka je dodala dok će se u Smederevskoj Palanci modernizovati javno osvetljenje, kao i u Novom Pazaru i Vrnjačkoj Banji, a biće sanirani i kulturni centri u Majdanpeku i Aleksincu.
Đedović Handanović je ukazala da će se završetkom energetske sanacije škola, vrtića, zdravstvenih centara, dečjih odmarališta za koje su danas potpisani ugovori, uštedeti oko 9.000 MW/h toplotne i električne energije na godišnjem nivou, dok će smanjenje emisije ugljen-dioskida iznositi oko 5.500 tona godišnje.
U rekonstruisanim objektima smanjiće se potrošnja energije od 20 do 50 odsto.
Ministarka je napomenula da su gradovi i opštine prepoznati po visokoj zagađenosti vazduha, i svrstani u treću kategoriju kvaliteta vazduha, imali pravo da prijave dva projekta, a da su ekonomski nerazvijene lokalne samouprave imale mogućnost da od Ministarstva dobiju i 100 odsto sredstava za energetsku sanaciju objekata.
"Energetska sanacija objekata će početi veoma brzo čime ćemo obezbediti višestruke koristi za naše građane", poručila je ministarka.
Na osnovu ovogodišnjeg javnog poziva za energetsku sanaciju objekata od javnog značaja energetski će biti sanirano 15 škola (13 osnovnih i dve srednje) u Knjaževcu, Nišu, Kragujevcu, Ljuboviji, Zaječaru, Kraljevu, Kuli, Despotovcu, Velikoj Plani, Tutinu, Ljigu, Vladimircima, Svilajncu, Ražnju i Valjevu.
Zatim će biti sanirano šest zgrada opština u Bečeju, Bosilegradu, Priboju, Sokobanji, Kniću i Merošiini, zatim pet vrtića u Smederevu, Lajkovcu, Ubu, Vranju i Surdulici.
Biće sanirane i tri zgrade fakulteta- Tehnički fakultet Novi Sad, Hemijski fakultet i Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu, potom tri objekta komunalnih delatnosti u Kuršumliji, Valjevu i Lučanima.
Radiće se energetska sanacija dva objekta centara za kulturu u Majdanpeku i Aleksincu, bazen u Obrenovcu, KBC Dragiša Mišović, biblioteka u Beloj Palanci, turistički prostor "Tvrđava Golubac Grad", dečje odmaralište Zlatibor kao i tri projekta javnog osvetljenja u Smederevskoj Palanci, Novom Pazaru i Vrnjačkoj Banji.
Bez poskupljenja struje ove godine
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović tvrdi da ove godine neće biti poskupljenja struje za građane u Srbiji, uprkos izuzetno visokoj ceni struje na berzama proteklih meseci, te da su trenutno cene električne energije u Evropskoj uniji stabilizovane.
Ona je u intervjuu današnjem izdanju "Politike" kazala da je usled visokih cena struje na berzama proteklih meseci i toga što je Srbija uvozila električnu energiju bilo očekivano da će se to "preliti na račune domaćinstava", ali da ipak "nema govora o poskupljenju" električne energije za građane ove godine.
Govoreći o privredi, Handanovićeva je naglasila da se očekuje da nova metodologija obračuna cene struje i gasa bude na snazi pre 1. novembra, čime će, kako je ocenila, "Elektroprivreda Srbije" i "Srbijagas" na blaži i fleksibilniji način odgovarati na kretanje cena na tržištu.
Ministarka je ukazala na to da je zbog "nezapamćeno dugih toplotnih talasa" u prethodnim nedeljama u Srbiji bila i rekordna potrošnja električne energije, u vreme remonta termo, hidro i rudarskih sistema.
Prema njenim rečima, "jasno je da je deo energije morao biti obezbeđen na tržištu".
Naglasila je da ta struja nije kupovana po havarijskim cenama, niti je uvezeno više nego u decembru 2021. godine, već upravo suprotno.
"Pošto su remontne aktivnosti planirane, planiran je i uvoz, i to po najpovoljnijim uslovima", kazala je Dubravka Đedović Handanović.
GZS / RTV
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.