U čačanskom selu Milićevci, na imanju Bojana Milenkovića ova biljka specifična za Francusku pusta korenje.
-Mi smo se nalazimo u voćarskom kraju i ovde postoje neke tradicionalne kulture koje se na ovim prostorima gaje, poput krvnog bilja, kukuruza i krompira, medjutim lavanda koju smo mi odabrali da gajimo, odnosno egleska "augostofolija vera", njoj pogoduju ovi uslovi. Ova sorta lavande je u punom rodu, i može oko kilogram da donese cveta - priča Bojan za agenciju RINA.
Milenkovici ovih dana u krugu porodice seku cvetove lavande i pripremaju za proizvodnju, očekujući njeno novo kolo.
- Lavanda je spefična i u Srbiji ima svega nekoliko proizvodjača, ali sve ih više ima u rasadnicima, tako da je ponuda sve veća, i dosta se ljudi odlučuje da je izgaja, dodaje naš sagovornik.
Na samom početku uzgajanja lavande, Milenkovići su bili blago nepoverljivi, medjutim danas veruju u budućnost ove mediteranske biljke u čačanskom kraju.
- Iako važi da je lavanda pogodna za primorske i toplije krajeve, kako stvari stoje stigla je i uspeva kod nas. Nadamo se da ćemo uspeti, iako smo mi podržali inicijativu dece, dobro im dodjemo kao pomoć da se polja lavande obrade - dodaje Slavko Milenović.
Iako lavandama medju šljivama nije izvorno stanište, Bojan je primer da se ona može uspešno uzgajati i u selima u srcu Šumadije.
GZS/RINA
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.