Naime reč je o promociji projektnih aktivnosti u vidu prigodnog programa i filma u kojima su učestvovali učenici škole.
Foto: Tamara Pantović
Profesorka Srpskog jezika i književnosti Tamara Pantović u Mašinsko-saobraćajnoj školi u Čačku, povodom pedesetogodišnjice smrti Nobelovca Ive Andrića, a i kako bi svoje učenike podstakla da čitaju, odlučila se za projekat u nastavi i van učionice na temu: „Analize Andrićevog romana Na Drini Ćuprija”.
Promocija je započeta rečima:
„Svima, širom cijelog sveta, koji su stradali i stradaju radi duše i njenih velikih i vječnih zahtjeva, posvećujem ove stranice , koje sam nekoć pisao samo za sebe, a danas ih predstavljam svima vama”.
Foto: Tamara Pantović
Profesorka Srpskog jezika i književnosti Tamara Pantović kaže da je ideja o projektzu nastala u samoći u premišljanju na koji način motivisati učenike da se zainteresuju za čitanje romana i kako je istakla, priča je tekla spontano, korak po korak.
„Sve vreme smo dopunjavali projekat, rađale su se nove ideje i sve smo to uobličili u jedan film, na koji sam zaista ponosna. On govori više od bilo koje reči. U njemu su sublimirane sve naše aktivnosti, emocije i doživljaji koji ostaju za ceo život. Promocija je održana simbolično 10. decembra, kada je davne 1961. Andrić primio Nobelovu nagradu. Ovog puta sam se odlučila da dramatizujemp lik Milana Glasinčanina, kockara iz Višegrada, koji se kockao sa sobom i sa svima oko sebe. Tek kada ga je kocka dovela u fazu da se kocka u život, shvatio je šta je smisao života. Oslobodio se poroka i težim putem shvatio besmislenost pređašnjeg života”, rekla je Tamara Pantović, profesorka Srpskog jezika i književnosti u Mašinsko - saobraćajnoj školi.
Foto: Tamara Pantović
Ona je istakla važnost čitanja, posebno ovako velikih dela i koliko su ona važna.
„Namera mi je bila da na taj način učenici i dožive okrutnost poroka, u razdoblju života kada su oko njih mnogi izazovi i iskušenja. Da shvate vrednost života, slobode, jer je život neshvatljivo čudo i da se neprestano troši i osipa, al' ipak traje i ostaje kao na Drini ćuprija”, zaključila je profesorka Pantović.
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.