завршава данас тродневну посету Бриселу где је на позив белгијског парламента предводио делегацију Србије. Том приликом разговарао је са председником Доњег дома белгијског парламента Сигфридом Бракеом и председником Фламанског парламента Јаном Пумансом.

Јан Пуманс председник Фламанског парламента, фото: Скупштина Србије
"Имао сам прилике да се упознам са белгијским државним уређењем и разменим искуства са колегама из Белгије. Разговарали смо о ЕУ интеграцијама Србије, али и о питању Косова и Метохије. Потрудио сам се пре свега да им дочарам у каквим ужасним условима живе Срби на Косову и Метохији. Са многим чињеницама су били изненађени јер о тим околностима јако мало знају,” рекао је Парезановић.
Парезановић је током посете имао састанке на теме привредне сарадње са менаџментом федерације привредних комора Белгије и разговарао са Вутером Ван Гулком менаџером федерације белгијских привредних комора. и српским конзулом у Бриселу Александром Давидовићем.
"Сложили смо се да спољнотрговинска робна размена може бити много већа и у неформалним разговорима договорили смо да радимо на томе да белгијски привредници посете Чачак и повежу се са нашим привредницима."
Посланици су посетили једну од највећих грађевинских фирми “Бесиx” која је позната по томе што је изградила највећу зграду на свету Бурџ Калифу. Бесиx је заједно са домаћим Енергопројектом конкурисао за изградњу Кула Тауер у оквиру Београда на води.
"Њима је веома стало да граде у Србији и да заједно са Енергопројектом освојају тржиште источне Европе. Мислим да то партнерство има велику перспективу и отвара простор за нове пројекте јер они траже партнере и на локалу” каже Парезановић.

Амбасадорка Марина Јовићевић на поклон је добила Марушкину мараму, белгијски политичари Марушкине кравате, а за привреднике поклон презентација ,,Why invest in Cacak" коју је припремила Градска управа Чачка, фото: Скупштина Србије
Свим састанцима присуствовала је и амбасадорка Србије у Белгији њена екселенција госпођа Марина Јовићевић која је иначе пореклом из Чачка.
ГЗС