odlučila se da plete hobotnice za te mališane kako bi im olakšala inkubatorske dane.
Ova žena je na poseban način rešila da pomogne prevremeno rođenim bebama, tako što će za njih da plete pamučne hobotnice.
„Jednom prilikom sam na televiziji gledala da su neke žene plele igračke za prevremeno rođene bebe, a takođe su i prenosile to umeće nan eke druge koje su to želele da nauče. Tako da sam ja odlučila da to sama naučim I da doniram čačanskom porodilištu. Ono što je neophodno da ove igračkice hobotnice dođu do beba u inkubatorima jeste da su od prirodnih materijala, odnosno, čistog pamuka i da se pune sa antibakterijskim materijalom”, rekla je Biljana domaćica iz Brezovice kraj Čačka.
Biljana Bojović iz čačanskog sela Brezovica plete hobotnice za prevremeno rođene bebe, foto: 4N studio
Ono što je vredno pomena jeste da pletene igračkice u vidu hobotnica idu direktno u inkubatore, ne služe da se bebe igraju, kako se u prvi mah misli, već da uslovnim refleksima hvataju te takozvane pipke, odnosno krake od hobotnica koje podsećaju na pupčanu vrpcu i imaju osećaj da su u maminom stomaku.
„Tako sam ja čula i istražvala, tako da mi je zaista drago što mogu na ovaj način da pomognem najmlađima koje su zapravo naše najveće bogatstvo. Oni će umesto čupanja braunila tokom boravka u inkubatoru hvatati ove pipke od hobotnice, i biće im vreme u inkubatoru dosta lalše. Za sada sam rešila da ispeletm deset, pa ću kasnije još, i uvek sam tu, ako bude neophodno”, rekla je ova humana žena.
Ona je istakla da jednu hobotnicu može da isplete za veče, dok sedi u porodičnoj atmosferi.
Biljana Bojović iz čačanskog sela Brezovica plete hobotnice za prevremeno rođene bebe, foto: 4N Studio
„Za ove igračkice pratim i standarde, naime, postoji određen broj žica, odnosno niti, sve su po broju iste, međutim, neke su manje, neke veće zbog različite debljine konca. Dakle, ako je konac deblji one su veće, ili tanji, hobotnice su manje. On što moram da napomenem jeste da sam ja spremna da nekoga I naučim da ih plete, jer je važno da budemo humani I da osvestimo da su am naši namlađi zaista najvažniji”, zaključila je Biljana.
Inače, heklane hobotnice za prevremeno rođene bebe nisu igračke i ne preporučuju se deci mlađoj od 3 godine. Prvi put su se pojavile u Danskoj i tada su lekari na neonatologiji primetili da se bebama normalizovalo disanje i da su se umirile, jer prevremeno rođene bebe imaju jedan uslovni refleks, a to je hvatanje.
Uklučenje emitovano u emisiji „150 minuta” na Prvoj televiziji
Prve hobotnice su u Srbiji zaživele 2018. godine, kada je, prema našim saznanjima jedna mama prevremeno rodila bebu tešku 600 grama. Tada je mama istraživala po internetu kako da pomogne svojoj bebi i došla je do saznanja o heklanim hobotnicama, tako je sve krenulo.
Dakle, pletenje hobotnica za prevremeno rođee bebe jedan je od načina pokazati humanost na delu u pravom smislu te reči.
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.