Лучански већници донели одлуку о цени вртића, усвојени програми рада установа и предузећа 


Први јавни позив за пољопривредне субвенције 3. априла              Још 100.000 ваучера за субвенционисани одмор у Србији, у мају или јуну              Данас почиње упис деце у чачанске вртиће              У Ужицу за 48 сати рођено чак 18 беба              Расписани конкурси за програме од јавног интереса у омладинском сектору              Чачанска скупштина разматра план одбране у случају рата или ванредног стања, седница затворена за јавност              Амбасадори Франкофоних земаља посетилии Чачак и упознали се са програмом „Чачанка родна”              Радосавчевић: Расте поверење корисника, али и број оних којима су потребне услуге Центра за социјални рад             

 


Лучански већници донели одлуку о цени вртића, усвојени програми рада установа и предузећа
23.01.2023 | 1 коментар(а)



Лучани - Општинско веће општине Лучани је одржало своју 23. седницу на којој је, између осталог, донета одлука о утврђивању економске цене

програма образовања и васпитања у предшколској установи „Наша радост“ Лучани за 2023. годину.
Према овој одлуци, утврђена је јединствена цена за јаслене и васпитне групе у овој установи у износу од 25.568,00 на месечном нивоу по детету. Родитељ, односно старатељ учествује у финансирању у висини од 20 одсто од економске цене, што је 5.114,00 динара, док се из буџета плаћа 20.454 динара на месечном нивоу по детету. За предшколски програм у целодневном трајању, цена је 15.341 родитељ или старатељ детета плаћа 20 одсто од економске цене, односно 3.068,00. динара а из буџета општине Лучани се издваја 15.341 динара по сваком детету. За предшколски програм у четворочасовном трајању, родитељ плаћа оброк у износу од 50,00 динара по дану. Цена за јаслене и васпитне групе је повећана за 324 динара а за предшколски програм за 194 динара по детету. До овакве економске цене се дошло на основу потребног броја извршилаца у наведеној установи, планираних расхода као и повећаног раста цена од 6,7 одсто, колико је процењено за 2023. годину.
Веће је на овој седници усвојило и програм рада Центра за социјални рад за 2023. годину. У програму се наводи да ће општина Лучани током ове године, као и до сада, помагати социјално најугроженије суграђане кроз једнократне, ванредне и повремене новчане помоћи, набавку огрева, опреме за школу, средстава за хигијену и животних намирница, кроз помоћ у исхрани у ђачким кухињама за треће, четврто и свако наредно дете, помоћ за накнаду трошкова екскурзија, летовања и зимовања материјално угрожене деце, право незапосленим породиљама, право на опрему новорођеног детета, на бесплатан оброк у народној кухињи, на санирање и побољшање услова становања, као и друга права.
У делу програма Центра који се односи на тренутне демографске карактеристике се наводи да је процењена старост становништва општине 47,26 година. Заступљен је тренд негативног природног прираштаја а према подацима РЗС, број живорођених је 141 а број умрлих је 400, па је негативан природни прираштај 259. Готово сваки четврти становник општине је пензионер. Трендови у наредном периоду су пад броја становника, све већи број остарелих лица, негативан природни прирашта, отежано упошљавање...
На данашњој седници је донета и одлука о изради измене плана генералне регулације за насељено место Гуча. Измене обухватају две локације од триипо хектара а на којима се мења намена. Промена намене је уследила на захтев заинтересованих корисника простора а како би се омогућила изградња и легализација објеката на наведеној катастарској парцели. Утврђена је и коначна листа крајних корисника за све мере енергетске ефикасности из јавног позива у 2022. години. Утврђен је и предлог одлука о покретању поступака прибављања као и отуђења непокретности из јавне својине општине Лучани. Веће је разрешило стари састав и образовало нову Комисију за вантелесну олодњу у саставу: Јован Ковачевић, председник, Зорица Милошевић, заменик, и лекари Милица Пајовић, Синиша Павловић и Биљана Чворовић, чланови Комисије.

Усвојен је и извештај о функционисању система одбране од града на територији радарског центра „Ужице“ у току 2022. године. У извештају се између осталог наводи да је током ове године било 32 дана са дејством , при чему је утрошено 1712 противградних ракета на територији центра. На територији општине Лучани, у периоду од 15. априла до 15. октобра се дејствовало седамнаест дана и утрошено је 342 ракете. Највише испаљених ракета чак 78 је било током дејства против града 21. јула. Том приликом је оштећено 1210 ха са штетом од 5 -30 % под кукурузом, шљивом, малином, јабуком. Општина Лучани је током претходне године располагала са 100 противградних ракета које су углавном донација предузећа „МБ – Наменска“.

У наставку седнице су донети измене дугорочног плана пословне стратегије као и средњорочни план пословне стратегије за наредне четири године регионалних предузећа ЈКП „Дубоко” Ужице и ЈП „Рзав“ Ариље. Такође, донета је и одлука о ценама услуга као и програм пословања ЈКП „Дубоко“ за 2023. годину.

ГЗС








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (1)

  • Јуда      | 23.Jan 2023.15:04 h

    Полако али сигурно идемо у ?



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    060 5000 150, 032 347 001

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 140.292.136 посета
    Тренутно на сајту: 130 посетилац(a)