(European Federation of Journalists, ARTICLE 19 Europe, European Centre for Press and Media Freedom, Free Press Unlimited, International Press Institute i OBC Transeuropa) koja su partneri panevropskog mehanizma pod nazivom Media Freedom Rapid Response uspostavljenog 2020. godine.
Ova poseta realizuje se uz podršku i suorganizaciju NUNS–a.
Cilj posete, kako je najavljeno, jeste da se prikupe podaci u vezi sa navodnim jačanjem pritiska i ugrožavanjem bezbednosti nezavisnih novinara, ali i ugrožavanjem medijskih sloboda od strane vlasti u Republici Srbiji.
Predstavnici navedenih organizacija zatražili su sastanke sa predstavnicima pojedinih medija, strukovnih udruženja, novinarima, organizacijama civilnog društva, kao i sa Tužilaštvom, predstavnicima Ministarstva unutrašnjih poslova, Delegacije Evropske Komisije, Misije OEBS i Saveta Evrope u Republici Srbiji. Cilj njihovog boravka jeste da se sačini izveštaj o stanju u oblasti javnog informisanja u Republici Srbiji.
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija u dva navrata je prethodnih dana neposredno kontaktiralo sve članove ove delegacije pozivajući ih na sastanak i razgovor sa ministrom g. Ristićem što je odbijeno uz obrazloženje da ne žele susret sa političarima i članovima odlazeće Vlade.
Ministarstvo izražava najviši mogući stepen zabrinutosti zbog demonstrirane selektivnosti i netransparentnosti u izboru sagovornika u Republici Srbiji, kao i zbog odbijanja članova ove delegacije da se susretnu sa ministrom g. Ristićem i njegovim saradnicima.
Takođe, Ministarstvo izražava zabrinutost u vezi sa netransparentnim radom, a posebno izvorima finansiranja navedenih organizacija, kao i njihovog srpskog domaćina, što sve ukazuje na selektivan i neobjektivan pristup u sagledavanju celovitog i stvarnog stanja u oblasti javnog informisanja u Republici Srbiji.
Ovo ministarstvo, takođe, ukazuje na to da, prema saznanjima kojima raspolaže, panevropski mehanizam pod nazivom Media Freedom Rapid Response sve svoje aktivnosti u Republici Srbiji sprovodi u neposrednoj saradnji sa NUNS–om, Fondacijom Slavko Ćuruvija, NDNV–om, KRIK–om, BIRN–om i organizacijom CRTA. Ova saznanja dodatno utiču na zabrinutost Ministarstva i izazivaju povišeni stepen sumnje u objektivnost i nepristrasnost organizacija uključenih u panevropski mehanizam pod nazivom Media Freedom Rapid Response, kao i njihove srpske partnere. Stoga ovo ministarstvo izražava sumnju u objektivnost, nepristrasnost i celovitost izveštaja o stanju u oblasti javnog informisanja u Republici Srbiji što treba da bude rezultat aktuelnog boravka u našoj zemlji predstavnika navedenih organizacija
Ovo ministarstvo očekuje da predstavnici navedenih organizacija odustanu od svog selektivnog i netransparentnog pristupa u sagledavanju stanja u oblasti javnog informisanja u Republici Srbiji, kao i da srpskoj i inostranoj javnosti na uvid stave potpune podatke u vezi sa izvorima finansiranja svog delovanja.
Ministarstvo će o navedenoj poseti i delovanju spomenutih organizacija i udruženja u vezi sa oblašću javnog informisanja kod nas tokom dana zvanično obavestiti sve relevantne međunarodne i međudržavne organizacije kojima će iskazati najviši stepen zabrinutosti zbog selektivnog pristupa, netransparentnog delovanja, a posebno netransparentnog finansiranja aktivnosti svih navedenih organizacija.
GZS/MIT
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.