Dnevnik  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Na današnji dan ubijen Mihailo Obrenović, jedan od ktitora gornjomilanovačke crkve Svete Trojice

10/06/2024
image-gallery-item
Foto: Muzej rudničko-takovskog kraja
u vesti ispod slike krvave ruke
Na današnji dan 1868. godine prilikom šetnje Košutnjakom (koji je tada bio privatno lovište Obrenovića) ubijen je srpski

knez Mihailo Obrenović. Na prestolu Srbije bio je od 1839. do 1842. i od 1860. do smrti. Kada se njegov otac knez Miloš Obrenović vratio na vlast 1858. preuzeo je komandu nad vojskom, a ubrzo posle očeve smrti 1860. zaveo je autoritarnu vladavinu, pretvorivši Skupštinu u savetodavni organ. Ustanovio je 1861. narodnu vojsku od oko 50.000 ljudi i snabdeo je modernim naoružanjem. Iskoristio je tursko bombardovanje Beograda 1862. (Čukur česma) da nakon obimne diplomatske akcije 1867. primora Tursku da povuče garnizone iz utvrđenih gradova Srbije.

Krajem decembra prošle godine, istoričar Aleksandar Marušić održao je u Gornjem Milanovcu predavanje na temu „Knez Mihailo Obrenović vladar koji je zadužio rudničko-takovski kraj“ .
Knez Mihailo 1861. godine po drugi put dolazi u rudničko-takovski kraj, a po prvi put u Gornji Milanovac. Pre nego što je stigao u Milanovac, on je posetio manastir Vraćevšnicu. Tada je dao obećanje, da će podići konak pri ulasku u manastir. Svoje obećanje on je i ispunio. Knez Mihailo je 1868. godine otpočeo građenje konaka, a zavšio ga je knez Milan Obrenović. Nakon tog obećanja, knez Mihailo nastavlja svoj put ka Gornjem Milanovcu. Na ulazu u grad dočekali su ga topovski plotuni i on tada posećuje i crkvu brvnaru. Naš grad tada je imao osam godina, a za tih osam godina posetili su ga tri značajna vladara: Aleksandar, Miloš i Mihailo Obrenović. Što govori o tome kakve su veličine hodale našim gradom. Zatim, knez Mihailo odlazi u zgradu Okružnog načelstva, gde je primio audijencije, ali i žalbe. Tom prilikom, on je obišao i zgradu zatvora i sve zatvorenike. Time je pokazao da misli na ljude o kojima niko nije vodio računa, jer su bili prepušteni sudbini.

Aleksandar Marušić, direktor Muzeja rudničko takovskog kraja, Foto: GZS

Na izlasku iz grada, kneza Mihaila Obrenovića narod je ispratio obasipanjem bosiljkom, jer se bosiljak smatra svetom biljkom i koristi se u crkvi. Time su želeli da ukažu na prisnost između naroda i vladara – rekao je Aleksandar Marušić, direktor Muzeja rudničko-takovskog kraja.

U Gornjem Milanovcu u početku je postojala samo crkva brvnara, dok se nije izgradila nova. Knez Miloš Obrenović doneo je odluku da sam finansira izgradnju crkve. Izgradnja crkve Svete Trojice započeta je 9. maja ili 21. maja po novom kalendaru 1860. godine. Nakon četiri meseca, knez Miloš Obrenović je preminuo i njega je nasledio knez Mihailo Obrenović, koji je nastavio sa izgradnjom crkve. Tako da se ktitorima crkve Svete Trojice smatraju kneževi Miloš i Mihailo Obrenović.

 

 

GZS

mihailo obrenovic

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar
Dodaj linkclose

Dodaj sliku

image-gallery
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika novinari

phone+381 60 5000 150, +381 032 347 001

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.