Zlatibor NG   - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Novi pritisak na Republiku Srpsku, Srpskoj listi na Kosovu i Metohiji ne daju na izbore, u Srbiji obojena revolucija - evo šta je cilj

24/12/2024
image-gallery-item
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić; Foto: GZS

Slušaj vest

Režim Aljbina Kurtija u Prištini juče je počeo sa realizacijom opasnog plana na koji već nedeljama upozoravaju i Srbi s KiM i Beograd - da iz političkog života odstrane Srpsku listu

 

tako što će je proglasiti destabilizujućim faktorom i terorističkom i onemogućiti njeno učešće na parlamentarnim izborima zakazanim u pokrajini u februaru.

Nova Kurtijeva provokacija dolazi u trenutku kada se i naš narod u Republici Srpskoj i njegovo rukovodstvo suočavaju sa najvećom krizom od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a političke tenzije u Srbiji podgrejane su serijom protesta nakon tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Time je, očigledno, počeo da se realizuje scenario na koji predsednik Srbije Aleksandar Vučić već duže upozorava - da se Srbi i Srbija uzdrmaju i spolja i iznutra s konačnim ciljem urušavanja naše zemlje. Vučić je juče poručio da je naš narod u Srpskoj u sve težoj situaciji i da bi tim povodom trebalo da zaseda parlament u Banjaluci:

„Istovremeno, Aljbin Kurti upravo pokušava da odstrani jedinog političkog protivnika na KiM, a to je Srpska lista. Kurti uz pomoć svojih saveznika hoće da istrebi srpski narod iz južne pokrajine. Takođe, očekujem da, u narednih sedam dana, američke sankcije protiv NIS budu obelodanjene. Kada tome dodate ostrašćene napade različitih grupa za pritisak unutar zemlje, jasno je svima da je konačni cilj urušavanje Srbije. Nikome nećemo dati Srbiju i Srbija neće da stane! Nema predaje”, poručio je srpski predsednik, i uz fotografiju u crkvi u Beogradu dodao:

„Ako je Bog sa tobom, čega se bojiš? Ako nije, čemu se nadaš?”.

Naime, CIK u Prištini nije juče overio kandidate Srpske liste za izbore 9. februara, a rampu su spustila dvojica članova iz redova Kurtijevog Samoopredeljenja Sami Kurteši i Aljban Krasnići, iako je tamošnja kancelarija za registraciju i akreditaciju političkih subjekata dala preporuku da SL može da učestvuje u izbornoj trci. Tačnije, od 11 članova CIK, dva su bila protiv, dva su bila za overu liste, a sedam je bilo uzdržano. Kako prenose prištinski mediji, predstavnici Samoopredeljenja su na sednici CIK odbijanje da glasaju za potvrdu liste naveli "nacionalističke izjave predsednika ove stranke Zlatana Eleka".

Kurtešiju smeta to što predstavnici SL nikada ne pominju "Republiku Kosovo", već Kosovo i Metohiju, ne kažu "živelo Kosovo, nego živela Srbija". - Predstavnici ove liste održavaju kontakt sa Vučićevom vladom, gde se vidi i Radoičić, dovode se u vezu sa terorističkim napadom na Banjsku, a odnedavno i na kanal Ibar-Lepenac - rekao je Kurteši. Drugi član pokreta Samoopredeljenje Aljban Krasnići zatražio je reakciju i postupanje tužilaštva. U istom tonu su reagovali i ostali članovi prištinske izborne komisije koji dolaze iz redova opozicije, dok je predstavnik Demokratske partije Arijanit Eljšani podsetio da je provera kandidatskih lista išla kroz nekoliko institucija i da niko od njih nije dao nijednu primedbu.

„U preporuci Biroa za stranke pisalo da SL ispunjava sve kriterijume da se kandiduje za izbore 9. februara, to su konstatovali i MUP i MSP”, rekao je Eljšani.

Elek je ranije juče upozorio da su i pre početka kampanje za parlamentarne izbore na KiM počeli orkestrirani napadi iz Prištine na Srpsku listu a da je jedini razlog za to, to što ova stranka predstavlja bedem za odbranu srpskih interesa u južnoj pokrajini. Cilj Kurtija je da odstranjivanjem SL na deset zagarantovanih mesta za srpsku manjinu u parlamentu u Prištini dovede "lojalne Srbe" i time otvori vrata za menjanje ustava, ukidanje srpskog jezika kao zvaničnog, eksteritorijalnosti srpskih manastira i crkava... S druge strane, i srpski narod u Srpskoj suočava se sa mogućim pogubnim posledicama odluka visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita, kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu RS i predstavljaju udar na njene nadležnosti garantovane mirovnim sporazumom.

Takođe, pred Sudom u BiH protiv predsednika RS Milorada Dodika vodi se proces zbog krivičnog dela "neizvršavanja odluka visokog predstavnika u BiH", a za šta je zaprećena kazna od šest meseci do pet godina zatvora, uz mogućnost zabrane vršenja javnih funkcija. Politički odgovor Banjaluke mogao bi da ima dalekosežne posledice po BiH, jer nije isključeno da jedan od poteza bude da parlament proglasi ništavnim sve odluke i intervencije MUP BiH, pravosudnih organa i Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA) na teritoriji Srpske. To bi praktično bio uvod u razdruživanje RS sa BiH. Za danas je zakazana posebna sednica Narodne skupštine RS, a na predloženom dnevnom redu je, između ostalog, informacija o urušavanju pravnog sistema i Dejtonskog mirovnog sporazuma u BiH. Predsednik parlamenta u Banjaluci Nenad Stevandić rekao je da je druga tačka dnevnog reda zauzimanje stava povodom Predloga zakona o graničnoj kontroli i Predloga zakona o zaštiti ličnih podataka BiH, koji su upućeni u proceduru u Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.

Glas zapadne Srbije/Novosti

SRBIJA KOSOVO I METOHIJA AP KIM VUCIC IZBORI REVOLUCIJE KURTI OBOJENA REVOLUCIJA REPUBLIKA SRPSKA

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar
Dodaj linkclose

Dodaj sliku

image-gallery
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika novinari

phone+381 60 5000 150, +381 032 347 001

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.