ovog maja će u okviru 7. „Ćirilične baštine“ biti postavljena izložba „Božansko nadahnuće - Miroslavljevo jevanđelje“ autora Veljka Topalovića. Iguman Platon je zapisao da je bio kod škole u Rači kada mu je početkom Drugog svetskog rata poveren na čuvanje ovaj jevanđelistar neprocenjive vrednosti, a baš objekat tadašnje škole je danas Muzej ćirilice u kome će se odvijati izložba o najvrednijoj srpskoj knjizi. Ovom prilikom će biti prikazana i najvernija moguća kopija originala i prvi faksimil u svetu koji ima vernu reprodukciju oslikavanja na zlatu, a svi posetioci Muzeja ćirilice će imati priliku ne samo da vide, nego i da dotaknu i prelistaju zlatni faksimil Miroslavljevog jevanđelja.
Jevanđelje pisano krajem XII veka za humskog kneza Miroslava, brata Stefana Nemanje, ne samo da je najstarija sačuvana srpska knjiga na ćirilici, nego je i jedan od najlepših bogoslužbenih rukopisa u svetu. Napisano je na pergamentu, a pretpostavlja se da ga je knez naručio za svoju zadužbinu Crkvu svetog Petra i Pavla kod Bijelog Polja. Ukrašeno je sa 296 stilozovanih minijatura i inicijala u boji i zlatu, a zbog lepote i raznovrsnosti pozlaćenih likovnih ukrasa, Unesko je, 2005. godine, uvrstio Miroslavljevo jevanđelje u „Pamćenje sveta”, među 120 najvrednijih pokretnih dobara celokupnog čovečanstva. No, tek u poslednjim studijama Dragane Aćimović otkrivena je duboka simbolika inicijala i njihova direktna veza sa tekstom. Ispostavilo se da su srpski srednjovekovni monasi izvanredno poznavali ne samo hrišćanske tekstove, već i grčko-rimsku i egipatsku mitologiju, istoriju, medicinu, najsloženije Aristotelove postavke… tj. bili su najobrazovaniji ljudi tadašnje Evrope.
Izložbu sačinjavaju: zakrivljeni pano sa fotorafijom unutrašnjosti hilandarske crkve, gde se Miroslavljevo jevanđelje čuvalo 700 godina, specijalno izrađen postament i kovčeg iz kog se knjiga podiže prilikom otvaranja, 12 panoa koji govore o simbolici likovnih ukrasa i dramatičnom istorijatu knjige koji su na srpskom i engleskom jeziku, zlatni faksimil Miroslavljevog jevanđelja i zlatni faksimil Srpskog psaltira koji se čuva u Minhenu, a tokom izložbe će biti predstavljen i dokumentarni film Boška Savkovića „U početku beše reč”.
Izložba posvećena Miroslavljevom jevanđelju otvara se 22. maja u 18 časova u Muzeju ćirilice u Rači kod Bajine Bašte. Posetiocima će od 23. do 28. maja biti omogućeno razgledanje stručno vođene izložbe „Božansko nadahnuće - Miroslavljevo jevanđelje” u terminu od 9 do 17 časova. Ovaj program je besplatan kao i svi u okviru „Ćirilične baštine”, a organizatori pozivaju sve Bajinobaštane i posetioce ovog grada da u maju iskoriste priliku i posete jedinstvenu izložbu koja će biti postavljena u prestonici ćirilice.
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.