Тиодоровић: Могуће и одлагање школске године за 7 дана 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća             

 
Тиодоровић: Могуће и одлагање школске године за 7 дана
Trenutno na sajtu: 587       |       Podeli:
17.08.2022 | 0 коментар(а)



Епидемиолог Бранислав Тиодоровић изјавио је данас да ће се за десетак дана видети каква је епидемијска ситуација,



па ће можда медицински део кризног штаба предложити одлагање почетка школске године за седам дана.

Са друге стране, како је навео Тиодоровић за Политику, деца школског узраста тренутно не спадају у категорију оних са највећим бројем заражавања од Ковида, те би школска година могла да почне и 1. септембра.

Он је додао да постоји и предлог да се одељења са 30 ученика поделе на два дела.

"Одлуку о томе како ће школе функционисати морамо да донесемо заједно са просветним радницима. За десетак дана ћемо видети каква је епидемијска ситуација, па дати предлог да се почетак школске године помери за 7 дана, јер и тих недељу дана много значи ако може да се избегне ударни талас ковида", рекао је Тиодоровић за Политику.

Тиодоровић је казао да тренутно људи долазе са одмора заражени ковидом, и да често не осећају неке велике тегобе, те се виђају са родбином међу којима има и старијих људи што у већини случајева не доводи до теже клиничке слике.

Он је, међутим, указао, да то може бити опасно и за младе са хроничним обољењима.

"Омикрон може да буде кобан и за млађе особе које имају дијабетес или неку срчану болест. Они спадају у угрожене категорије. Забринут сам јер нам број преминулих не пада тако брзо. Сваког дана имамо између 10 и 15 људи који су због ковида изгубили живот, а међу њима је чак 70 до 80 одсто невакцинисаних", нагласио је Тиодоровић.

Кажао је да је важно да старије особе и хронични болесници приме и четврту дозу вакцине, јер ће их она заштити у великој мери да не доспеју на респиратор и не изгубе живот.

Тиодоровић истиче да је потребно пооштравање мера, јер је, како каже, убеђен да у Србији има много оболелих који и не оду на тестирање, јер су симптоми слабо изражени или их нема.

"Код нас је свега 50 одсто људи вакцинисано па ћемо и даље имати одржавање вируса у популацији. Неко ће лакше, а неко теже поднети ковид. Чак и они који су имали корону нису отпорни на неки нови сој који ће се појавити. Решење је у пооштравању мера, и у овом тренутку је препоручено ношење маски у затвореном простору, за које мислим да би требало да постане и обавезна мера, затим држање физичке дистанце и прање руку", казао је Тиодоровић.

Он је додао да очекује да ће се у будућности једном годишње добијати поливалентна вакцина против ковида која ће штитити од више сојева вируса, и да ће то бити значајно за најугроженије категорије становништва.

 

 

ГЗС/Танјуг




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.844.363 посета
Тренутно на сајту: 587 посетилац(a)