Преко 3.000 пећинских цркава налази се у Турској, верује се да су на тим местима свеци Петар и Павле читали своје проповеди 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Преко 3.000 пећинских цркава налази се у Турској, верује се да су на тим местима свеци Петар и Павле читали своје проповеди
Trenutno na sajtu: 455       |       Podeli:
05.12.2022 | 0 коментар(а)



Нигде, Турска - Мноштво шарених балона који у сутон лете у небо и тако стварају нестварне слике. То је прва асоцијација ако неком у Србији поменете Кападокију у Турској.
Преко 3.000 пећинских цркава налази се у Турској, фото: РИНА

Ипак, мало људи зна да је ова регија права ризница невероватног културно-историјског богатсва и да се само ту могу видети фасцинатне подземне грађевине и оне исклесане у стенама. Кападокија је седам векова била део Византије, а више од три хиљаде цркава сведоче управо о православном и грчком утицају у овој турској регији. Један од таквих је пећински манастир назван Ески Гумуслер који датира из најранијег хришћанског периода.

„Овај импозантни манастир исклесан је на изузетно стрмој стени и један је од најбоље очуваних и највећих пећинских богомоља у региону Кападокије. На камену су се још увек задржале аутентичне фреске, за које се верује да су их радила три мајстора. Много пажње је посвећено фресци Девице Марије која изгледа као да се смеје, стога туристи лесто каже да их подсећа на Монализу. Међутим, то је готово сигурно резултат непажљиве рестаурације", рекао је за РИНУ Мустафа Улудаг туристички водич.

Пећинска насеља Кападокије су одавно благо не само Анадолије и Турске већ и светске културне баштине Унеска. У стеновитим и пећинским црквама верује се да су свеци Петар и Павле читали своје проповеди.

Научници деле многе манастире Кападокије у стенама у два главна типа: оне са трпезаријама и оне са отвореним двориштима. Манастир Ески Гумуслер спада у другу групу, са различитим деловима који се отварају из централног дворишта.

„Њен најважнији део је црква северно од авлије. Црква се састоји од четири самостојећа затворена пролаза према плану грчког крста. Северни брод садржи ходник са две гробнице. На западу су два улаза покривена сводом колевке. Зидови собе изнад припрате осликани су нечим што изгледа као слика из Езопових бајки , јединствено за Кападокију. Стил и иконографија фресака манастира Ески Гумушлер подсећају на оне у многим другим кападокијским црквама. Верује се да фреске датирају од 7. до 11. века", истакао је Улудаг.

Овај пећински манастир из византијског доба смештен у малом граду Гумуслер, 10 км североисточно од града Нигде лако је доступан аутобусом. Након поновног откривања 1962. године, манастир и његове фреске рестаурирао је тим археолога на челу са Мајклом Гофом. Проглашен је заштићеним археолошким локалитетом 1973. године.

ГЗС/РИНА




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.792.556 посета
Тренутно на сајту: 454 посетилац(a)