Драгачевска „Сорбона” обележила два века постојања 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Драгачевска „Сорбона” обележила два века постојања
Trenutno na sajtu: 345       |       Podeli:
24.05.2022 | 1 коментар(а)



Лучани, Котража - Школа у Котражи данас је свечано обележила 200 година од свог камена темељца и када је први пут отворила врата и примила ученике



из драгачевске капетаније, како се тада звао овај крај. Њена историја дугачка је и препуна занимљивих података, о чему сведочи и монографија коју је издала школа. Ова својеврсна драгачевска „Сорбана” одшколовала је и научила првим бројевима и словима на хиљада младих Драгачеваца (неки тврде и стотине хиљада) који су отишли у свет, а многи су и остали на прадедовским огњиштима. Више пута у својој историји прекидала је са радом пред налетом Турака и светских ратова, који нису обишли ни овај крај. Занимљиво је, да је први учитељ био је калуђер Максимилијан а школа је у свом веку највише имала ученика после рата, кажу да су одељења бројала од 180 до 200 ђака, а школа близу хиљаду ученика који су је похађали у две смене. О том времену сведоче људи који су се данас окупили у овој драгачевској варошици да се неки сете и подсете својих ђачких дана.

Директор школе у Котражи Милан Сарић рекао је да су трагови школства у овом крају Драгачева веома стари, а сама идеја да се на данашњи дан слави Дан школе, су фактографски документи коју су нађени у Музеју династије Обреновић, у архивској грађи Музеја у Чачку.

„Ту се види да постоје писани трагови о бројним, да кажемо ђацима, односно личностима које су училе школу с првих деценија деветнаестог века. Оно што је занимљиво, јесте да је школа у Котражи постојала, пре Хатишерифа из 1833. године што значи да је овај део Србије био тесно везан са Портом, пре него што је Србија добила кнежевину. У толико је значајнији јубилеј, јер школа није изгубила континуитет и након ослобађања и добијања независности Кнежевине Србије. Рад школе је у максималној могућој мери подржан од стране локалне самоуправе и то је оно са чиме се ми можемо похвалити. Овај јубилеј је у великој мери помогла и општина Лучани али и бројни бивши ђаци, угледни грађани наше државе, који су присутни и дошли су да се једноставно, сете својих неких дана, заједничког дружења у школским клупама и да нам увеличају овај јубилеј”, истакао је Сарић.

Он је додао и планове за наредни период и то пре свега развијање унутрашње инфраструктуре школе, континуитет у опремању ученичког простора као и хватање корака са новим тенденцијама у образовању, новим технологијама.

Бивши ученици школе у Котражи, предедник општине Миливоје Доловић и власник Ауто Чачка Миленко Костић, фото: ГЗС

Школа у Котражи тренутно броји 100 ђака. Према речима директора занимљиво је да су у доброј мери престале миграције становништва и одлазак у оближње градове. Људи полако, на неки начин и ове млађе генерације остају на селу и баве се неким својим послом, својом земљом, својим имањем, породицом и децом.

„То нам даје наду да ће школа опстати и убеђен сам да ће и поново заживет. Задовољни смо резултатима које деца постижу. Деца су нам дивна, радознала. Пецају сваку иновацију, интенцију наставника, уклапају се и дају добру подршку једни другима”, рекао је Сарић.

Фото: ГЗС

Председник општине Лучани Миливоје Доловић истакао је да му је веома драго што је данас овде не само у служби представника општине већ и као бившег ђака ове школе.
„Велики јубилеј је за све нас у општини Лучани. Што се тиче ове школе, конкретно нам је из Министарства ове године одобрено 10 милиона динара и ми смо из буџета издвојили још три милиона за реконструкцију зграде старог дела где нам је предшколска група вртића из Лучана. Иначе, што се тиче улагања у основно, средње и у васпитне установе уопште, ове године обновићемо и спортску халу у Лучанима у коју ћемо уложити 50 милиона динара и она ће бити готова за месец дана а касније и партерно уређење око ње. Урадили смо комплетну докумнетацију за реконструкцију ОШ `Милан Благојевић` и `Миленко Шушић` у Гучи. Паралалено уз помоћ наше Наменске индустрије дограђујемо 210 квадрата за проширење две јаслене групе у ПУ у Лучанима, вредност 14 милиона динара а уложићемо и 30 милиона динара уз помоћ министарства за реконстрункцију вртића у Гучи, што ће бити прва обнова од 1972. године од када је направљен”, рекао је Доловић.

 

Обрад Чакаревић био је генерација `57 школе у Котражи.

„Памтим те дане, сиротињски је тада изгледала школа. Нова се правила а ми смо кренули у стару. Учили смо на дрвеним таблицама, тада рачунаљкама. Занимљиво је да тада двојка није била прелазна година”, каже Обрад и који се сећа и своје прве учитељице Станке Миливојевић.

Обрад Чакаревић, генерација 1957. школе у Котражи

Чакаревић је завршио Вишу угоститељску школу у Београду и постао један од најпознатијих кувара не само у Србији, већ и је био и четврти кувар у бившој Југославије. Радио је у престижним хотелима како у држави тако и у иностранству. Праксу је завршио у хотел Југославији где је остао и после да ради.


Још један ученик ове школе је и најуспешнији привредник данас у Србији, Миленко Костић који је пресрећан што пристутвује прослави школе и овом великом јубилеју. „Двеста година није мала ствар, за многа места у Србији. Ја сам потекао одавде, овде сам се родио, прве кораке направио. Основну школу завршио и онда кренуо у свет.
Помажем ову школу колико могу. Једино нисам задовољан, што када сам ја ишао у школу, нас је било 840 ђака, а сада је смао 120. Велики пад наталитета у овом крају. Људи су отишли, не враћају се. Иначе, ово место је дивно, људи лепо живе. Сад ће се отворити један погон овде у задрузи, где ће се запослити од 50 до 100 радника и мислим да ће ово село тек да оживи у будућности. Наставићу да инвестирам у ову школу, скоро смо столарију заменили и договорили се да ове и идуће године завршимо. Нешто ће издвојити држави а и ми привредници ћемо скупити, да се максимално обнови. Могу са сигурношћу да кажем да, можда и Чачак али и много већа места у Србији немају школу стару 200 година. Тако да сам поносан на моју Котражу и да ћу је помагати докле ја будем могао”, рекао је Костић.


ГЗС

Ученици - Рајко Добросављевић, Милан Мијаиловић, Борко Добросављевић и Радоман Фатић (директор од 1987-2003.) - с лева на десно




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


kotraza lucani skola dva veka

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (1)

  • Običan smrtnik Kotraže

    U javljanju Gvozdena na TV Prva u reportažu o školi u Kotraži na kraju reče da nije bilo naučnika a pomenu Kola i svaka čast Kolu ali je ružno ne spomenuti doktora nauka astronomije Mijata Mijatović doktora nauka veterine Marka Dmitrića i mislim da je doktor nauka ekonomije ili će to uskoro biti Danka Diković možda ih ima još ali kao obična seljanka Kotraža ne mogu da se setim. Na slikama koje su prikazane u ovom tekstu vidimo uglavnom neke kafedžije nema doktora medicine,veterine stomatologije, inženjeri,pravnici arhitekte i mnogi drugi.Ne podcenjujem ni jedno zanimanje ali baš niko iz Kotraže ne bi izgledala na ručku ko je fakultetski obrazovan već kafedžije valjda su tidraži direktoru škole



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    032 347 001
    redakcija@glaszapadnesrbije.rs

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 157.475.344 посета
    Тренутно на сајту: 346 посетилац(a)