Извоз српске ракије већи за трећину 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Извоз српске ракије већи за трећину
Trenutno na sajtu: 276       |       Podeli:
03.12.2022 | 0 коментар(а)



Извоз ракија од воћа повећан је за око 30 одсто од јануара до септембра ове године у односу на исти период 2021. и достигао вредност
Извоз српске ракије већи за трећину, Фото: ГЗС

од преко 10 милиона евра. Вредносно, највише ракије извозимо у Хрватску, Немачку, Црну Гору, САД и БиХ, наводи се сајту ПКС.

„Највећи раст вредности извоза у овој години забележен је на тржиште Швајцарске. Поред тога, наши произвођачи освајају и нова тржишта као што су Кипар, Азербејџан, Малта“, кажу у Удружења за биљну производњу и прехрамбену индустрију Привредне коморе Србије.

Према подацима Републичког завода за статитстику процена је да ће ове године производња шљиве бити већа за 15 одсто у односу на прошлу годину, тако да ће ово позитивно утицати на даљи раст производње и извоза ракије од воћа, с обзиром да се око 70 одсто шљиве преради у ракију, кажу у Удружењу.

Квалитет нашег националног пића – ракија од воћа, препознат је у свету што показује константан раст извоза из године у годину, као и награде које освајају наши произвођачи на међународним такмичењима.

Према подацима Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде прошле године произведено је око 26,1 милиона литара ракије.

Процена је, да са количином ракије за сопствене потребе у домаћинствима, укупна количина произведене ракије износи око 50 милиона литара.

Држава је и ове године определила подстицајна средства за изградњу објеката и набавку опреме, уређаја и машина за произвођаче јаких алкохолних пића, који се исплаћују у максималном износу од 60 одсто од вредности реализоване прихватљиве инвестиција, а за произвођаче који имају регистровану географску ознаку - 70 одсто.

У Регистру произвођача јаких алкохолних пића тренутно је активно око 930 произвођача. Последњих година просечно се годишње у Регистар упише око 100 нових произвођача, док се одређени број и брише из Регистра.

 

 

 

 

ГЗС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.816.346 посета
Тренутно на сајту: 277 посетилац(a)