Србија значајно напредовала у дигитализацији е-управе 


U Srbiji danas do 17 stepeni              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Србија значајно напредовала у дигитализацији е-управе
Trenutno na sajtu: 419       |       Podeli:
01.10.2022 | 0 коментар(а)



Србија се налази међу 10 земаља света које су највише напредовале у дигитализацији јавне управе,

испред чак 16 ЕУ земаља по развоју онлајн услуга, показује најновији извештај УН.

У овогодишњем издању јединственог глобалног извештаја Уједињених нација - Унитед Натионс еГовернмент Девелопмент Сурвеy 2022 - који садржи преглед стања и упоредно прати развој електронске управе у 193 државе чланице УН, Србија се први пут нашла у групи земаља са највишим индексом развоја електронске управе на свету.

Индекс развоја електронске управе Републике Србије (ЕГДИ) оцењен је наиме највишом оценом, као „веома висок“. Позиција Србије је тако унапређена за 18 места у односу на извештај из 2020. године, што представља осми највећи скок на ранг листи.

Како се наводи у извештају УН, према вредности индекса, еУправа Србије се данас налази на 40. месту у свету, а најбоља је у региону.

У односу на прошли извештај, Србија је напредовала у толикој мери да се сада нашла испред појединих држава чланица Европске уније, као што су Хрватска, Мађарска, Бугарска, Румунија, Чешка и Словачка.

Иначе, ЕГДИ - индекс развоја еУправе је композитни индекс заснован на три засебна базна индекса која мере развој онлајн услуга (ОСИ), затим људске капацитете (ХЦИ) као и телекомуникациону инфраструктуру (ТИИ).

Индекс према вредности може да буде оцењен као „веома висок“, „висок“, „средњи“ или „низак“. И композитни и сви базни индекси Србије су оцењени оценом „веома висок“, а по вредности индекса онлајн услуга Србија се нашла на 26. месту у свету, и то испред високо развијених земаља као што су Канада, Швајцарска, Норвешка.

Истовремено, када је реч о индексу онлајн услуга, Србија је позиционирана испред чак 16 земаља чланица Европске уније, међу којима су и Немачка, Белгија, Ирска, Пољска, Португал, Хрватска, Грчка.

На основу индекса еПартиципације наша земља је на 15. месту у свету, а само три чланице Европске уније, то Данска, Финска и Естонија, имају партиципативнију онлајн интеракцију државе и грађана.

 

 

ГЗС/Танјуг




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


srbija napredak digitalizacija

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.484.813 посета
Тренутно на сајту: 420 посетилац(a)