Како се мења рад судија и тужилаца уколико грађани на референдуму одобре уставне амандмане 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji              Raspisani lokalni izbori 2. jun u 66 jedinica lokalne samouprave             

 
Како се мења рад судија и тужилаца уколико грађани на референдуму одобре уставне амандмане
Trenutno na sajtu: 354       |       Podeli:
14.01.2022 | 0 коментар(а)



Грађани Србије у недељу треба да одговоре на питање - Да ли сте за потврђивање акта о промени Устaва Републике Србије?

Писци амандмана из редова струке кажу да понуђена решења омогућавају деполитизацију правосуђа.

О избору оних који суде, у недељу суд ће дати грађани. Уколико већина изашлих на рефендум заокружи ДА, за оне који деле правду то ће значити да се више не бирају у парламенту, већ у Високом савету судства, од стране колега - шест судија, председника Врховног суда и 4 истакнута правника.

Укида се трогодишњи пробни мандат, па ће судија на функцији бити до пензије или разрешења. Гарантује им се и шири функционални имунитет.

"Све судије на првом избору, сви председници судова, чланови ВСС су бирани у парламенту. Дакле, била је потребна политичка сагласност. Да би судија могао непристрасно да доноси одлуке он мора да има гаранције независности. Да би могао да се супростави онима који су моћнији од обичних грађана, да би сваки грађанин у судском поступку имао једнака права", објашњава Снежана Бјелогрлић из Друштва судија Србије.

По истом моделу бираће се и тужиоци. У Високом савету тужилаца о њиховом пријему у службу одлучиваће 11 чланова. Супротно важећем пропису, врховни јавни тужилац неће моћи да буде два пута биран на функцију. Новине предвиђају и да се укида функција заменика јавног тужиоца.

"То значи да ће тужилац који буде примио грађанина, који буде разговарао са њим, у било ком својству - осумњиченог, оштећеног, сведока, тај исти тужилац ће одлучивати о његовим правима и његовим обавезама. Он ће доносити одлуку. Сада имате систем у ком постоји само један тужилац, сви остали су заменици. Сам тужилац уопште не долази у контакт са грађанима, а доноси одлуку на основу реферисања и прегледа који ураде други. Значи сада ће јасан систем ко је предузео радњу, ко је одговоран", истиче Радован Лазић из Удружења тужилаца Србије.

Одговорност подразумева, кажу саговорници и да, уколико предложене измене добију подршку, њих испрати и сет правосудних закона. Рок за њихов завршетак је годину дана.

"Ако би ти закони имали другачији карактер, онда би то било практично супротно циљу, доношењу ових уставних промена. Ја се слажем чак и са оценама да се могло више урадити и да ове измене нису довољне, али оне јесу добар корак и један значајан помак унапред", каже Лазић.

На те кораке Србија се обавезала у преговарачком процесу са Европском унијом. А они би, како истичу надлежни, требало да воде до веће независности и одговорности, ефикаснијег судства и боље заштите права грађана.

 

 

 

 

ГЗС / РТС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.260.253 посета
Тренутно на сајту: 354 посетилац(a)