На читавом Златиборском округу остало само неколико стабала мунике, од ње се праве чобанске кућице и чамци 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća             

 
На читавом Златиборском округу остало само неколико стабала мунике, од ње се праве чобанске кућице и чамци
Trenutno na sajtu: 469       |       Podeli:
28.05.2022 | 0 коментар(а)



Нова Варош - Златиборски округ красе најлепше планине у Србији. На његовој површину су Златибор, Златар и Тара
На читавом Златиборском огругу остало само нелико стабала мунике/ Фото: РИНА

на којима су хектари и хектари под шумским пространством. Ипак, на читавом том подручју остало је само неколико стабала мунике, а једно је старо око 180 година и налази се у селу Негбине, подно Муртенице.

„То је врста црног бора, терциални реликт и супердимит Балканског полуострва. Овакав примерак може се наћи још само у Италији. Некада је на овим просторим борова врста била много заступљенија, међутим сада су на жалост остала само појединачна стабла као што је ово у селу Негбина, као и једно стабло на породичном имању Селаковић у Сеништу, и неколико примерака у утроби Муртенице, која су пронађена приликом израде Посебне основе газдовања шумама од 2010. до 2019. године", казала је за РИНУ, Роса Колашинац из Србијашума.

Муника је добила назив по научку Хелдрајху Мунику, ова врста расте на стеновитим и каменитим подлогама и јако споро расте, али зато може достићи висину до чак 35 метара, а пречник од једног до три метра. Њена круна је најчешће лоптасто-пирамидалног облика.

„Оно што је у претходном периоду негативно утицало на опстанак ове врсте је пре свега људски фактор, јер је дрво мунике коришћено за израду бачија, у народу су познате као катуни или чобанске кућица, као и за смолу и луч. У Црној Гори га користе за израду чамаца на Скадаркском језеру", истиче Колашинац.

Муника у Србији спада у угрожену врсту и стога је под зажтитом првог степена. Имајући у виду пожаре који су прошле године били учестали у пределима Муртенице, из јавног предузећа Србијашуме апеловали су на посебну пажњу у наредном периоду како би не би поново дошло до уништавања шума.

ГЗС/РИНА




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.849.611 посета
Тренутно на сајту: 469 посетилац(a)